Schulich Leader Nominees

A Schulich Leader Nominee represents the top STEM student in your graduating class and in turn becomes eligible to win a $100,000 or $80,000 scholarship.

This entrepreneurial-minded student exemplifies at least two of the following criteria:

  • Academic excellence
  • Leadership
  • Financial need
Nominees

Nominees 2012

2012
Loreburn Central School
Nominated by Jill Long

Loreburn, SK

2012
West Hill Collegiate Institute
Nominated by Andrea Coughlin

West Hill, ON

2012
Yarmouth Consolidated Memorial High School
Nominated by Roberta Reardon

Yarmouth, NS

2012
Goderich District Collegiate Institute
Nominated by Cathy-Jo Thom

Goderich, ON

2012
St. Thomas Aquinas Secondary School
Nominated by Dan Compagnon

Brampton, ON

2012
Queen Elizabeth Secondary
Nominated by Bruce Filsinger

Surrey, BC

2012
École Secondaire Lacombe Composite High School
Nominated by Linda Pack

Lacombe, AB

2012
St. Catharines Collegiate Institute and Vocational School
Nominated by Marissa Banders

St. Catharines, ON

2012
Sir Allan MacNab Secondary School
Nominated by Paul Vukosa

Hamilton, ON

2012
Birchmount Park C.I.
Nominated by Holly Linkert

Toronto, ON

2012
École Sainte-Anne
Nominated by Charles Cyr

Fredericton, NB

2012
Forest Heights Collegiate Institute
Nominated by Lisa Hyam

Kitchener, ON

2012
Northern Secondary School
Nominated by Chris Chihrin

Toronto, ON

2012
Père-René-de-Galinée
Nominated by Stéphanie Lehouiller

Cambridge, ON

2012
Strathcona Christian Academy
Nominated by Henry Schellenberg

Sherwood Park, AB

2012
York Memorial C.I.
Nominated by Dario Imbrogno

Toronto, ON

2012
St. Paul High School
Nominated by Noel Cantin

Ottawa, ON

2012
Penticton Secondary School
Nominated by Doug Scotchburn

Penticton, BC

2012
Loyalist Collegiate & Vocational Institute
Nominated by Martha Read-Gray

Kingston, ON

2012
Saunders Secondary School
Nominated by Kelly Wilton-Duffy

London, ON

2012
Jens Haven Memorial
Nominated by Jacob Larkin

Nain, NL

2012
Oak Bay Secondary
Nominated by Scott Alexander

Victoria, BC

2012
ST. MARTIN de PORRES
Nominated by MIKE VAN TIGHEM

AIRDRIE, AB

2012
West Kings District High School
Nominated by Deborah Briand

Auburn, NS

2012
Queen Elizabeth Regional High School
Nominated by Verna Hancock

Conception Bay South, NL

2012
Campbell Collegiate
Nominated by Margo Campbell

Regina, SK

2012
Crofton House School
Nominated by Paula Manhas

Vancouver, BC

2012
Pickering College
Nominated by Gina Benvie

Newmarket, ON

2012
Sydenham High School
Nominated by Danny Lalonde

Sydenham, ON

2012
Holy Cross CSS
Nominated by Catherine Hill

Kingston, ON

2012
Turner Fenton
Nominated by Ted Blackbourn

Brampton, ON

2012
Collège de Rosemont
Nominated by Anne Giroux

Montréal, QC

2012
The Winnipeg Adult Education Centre
Nominated by Judith Taylor

Winnipeg, MB

2012
College St. Norbert Collegiate
Nominated by Terri Mowchun

Winnipeg, MB

2012
Cameron Heights Collegiate Institute
Nominated by Jane Jewson

Kitchener, ON

2012
Southwood Secondary School
Nominated by Josie Radocchia

Cambridge, ON

2012
St. John's-Ravenscourt School
Nominated by Peter Brass

Winnipeg, MB

2012
Cardinal Newman Catholic Secondary
Nominated by Michael Groleau

Stoney Creek, ON

2012
PEACOCK COLLEGIATE
Nominated by MIKE BOYES

MOOSE JAW, SK

2012
Guelph Collegiate
Nominated by Aline Cool

Guelph, ON

2012
J.L. Ilsley High School
Nominated by Nancy MacBain

Halifax, NS

2012
Hants East Rural High
Nominated by Nancy Rose

Milford, NS

2012
Bathurst High School
Nominated by Shirley Riordon

Bathurst, NB

2012
Queen Margaret's School
Nominated by Carrie Craig

Duncan, BC

2012
West Vancouver Secondary
Nominated by Marla McLellan

West Vancouver, BC

2012
Glenlawn Collegiate Institute
Nominated by Tanis Clayton

Winnipeg, MB

2012
Heritage Christian School
Nominated by Ruth Meerveld

Jordan Station, ON

2012
Riverview High
Nominated by Rachel Way

Riverview, NB

2012
Sisler
Nominated by John Iwanski

Winnipeg, MB

2012
Assumption School
Nominated by Lynne Lefebvre

Cold Lake, AB

2012
Branksome
Nominated by Jennifer Stumborg

Toronto, ON

2012
Miramichi Valley High School
Nominated by Jennifer McFarlane

Miramichi, NB

2012
Columneetza Secondary School
Nominated by Jennifer Ives

Williams Lake, BC

2012
Bellerose Composite High School
Nominated by Jyoti Mangat

St. Albert, AB

2012
Notre Dame High School
Nominated by April Elliot

Calgary, AB

2012
W.P. Wagner High School
Nominated by Shelley Boan

Edmonton, AB

2012
Chestermere High School
Nominated by Sharon Rhodes

Calgary, AB

2012
Central Peel Secondary School
Nominated by Audrey Parker

Brampton, ON

2012
Lincoln M. Alexander Secondary School
Nominated by Gurnam Dhillon

Mississauga, ON

2012
Avonlea
Nominated by Brent Lothian

Avonlea, SK

2012
École secondaire Hanmer
Nominated by Jean-Pierre Pilon

Hanmer, ON

2012
Perth & District Collegiate Institute
Nominated by Sharon Bourque

Perth, ON

2012
Menihek
Nominated by Lester Simmons

Labrador City, NL

2012
École secondaire St-Jean-Baptiste
Nominated by Marie-Claude Vallée-Aghaby

Longueuil, QC

2012
Ecole Secondaire Notre Dame
Nominated by Dan Flanagan

Red Deer, AB

2012
Atlin School
Nominated by Beverly Fairful

Atlin, BC

2012
Marshall McLuhan C.S.S.
Nominated by Sabrina Davis

Toronto, ON

2012
St. Thomas Aquinas
Nominated by Victoria Swejda

Kenora, ON

2012
Runnymede Collegiate Institute
Nominated by Wilma Pidhayny

Toronto, ON

2012
MILLER COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL
Nominated by JAMIE BRESCIANI

REGINA, SK

2012
Essex District HS
Nominated by Ron Ricci

Essex, ON

2012
Sherwood SS
Nominated by Micahel Murkovich

Hamilton, ON

2012
North Park Secondary School
Nominated by Shelly Giles

Brampton, On

2012
Southpointe Academy
Nominated by Susan Kirkwood

Delta, BC

2012
Diamond Jenness
Nominated by Jean Hinton

Hay River, NT

2012
St. Francis Xavier
Nominated by Lisa Reeves

Edmonton, AB

2012
Batlimore School Complex
Nominated by Jennifer Gosse

Ferryland, NL

2012
Rideau District High School
Nominated by Sharon Halladay

Elgin, ON

2012
Revelstoke Secondary School
Nominated by Jodi Wallach

Revelstoke, BC

2012
Hudson College
Nominated by Jack Bavington

Toronto, ON

2012
Cabot Jr./ Sr. High School
Nominated by Aimee Carter

Neil's Harbour, NS

2012
Strait Area Education Recreation Center
Nominated by Theresa Worthylake

Port Hawkesbury, NS

2012
École Maurice-Lavallée
Nominated by Monique Gravel

Edmonton, AB

2012
Sir John A Macdonald C.I.
Nominated by Adrian Bowers

Toronto, ON

2012
Clarkson Secondary School
Nominated by Jim Kinnie

Mississauga, ON

2012
Nechako Valley Secondary
Nominated by Lynn Maksymchak

Vanderhoof, BC

2012
SATEC at WA Porter CI
Nominated by Aaron Kardish

Scarborough, ON

2012
Canmore Collegiate
Nominated by Glenn Nelson

Canmore, AB

2012
ST. JOHN'S HIGH SCHOOL
Nominated by L. BULKA

WINNIPEG, MB

2012
École secondaire E J Lajeunesse
Nominated by Brenda Gervais

Windsor, ON

2012
Clarence Fulton Secondary School
Nominated by Phyllis Kereliuk

Vernon, BC

2012
St. Benedict CSS
Nominated by katherine menjolian

Cambridge, ON

2012
Holy Trinity Catholic High
Nominated by Robbyn Deroo

Simcoe, ON

2012
École secondaire catholique de Casselman
Nominated by Diane Parisien

Casselman, ON

2012
Toronto French School
Nominated by Alison Uys

Toronto, ON

2012
École Secondaire L'Alliance
Nominated by Kelly O'Donnell

Irquois Falls, ON

2012
École secondaire Michel-Gratton
Nominated by MONIA AYADI

Windsor, ON

2012
CALGARY CHRISTIAN SCHOOL
Nominated by JASON KUPERY

CALGARY, AB

2012
Beaver Brae Secondary School
Nominated by Susan Hovi

Kenora, ON

2012
St. Thomas More Catholic Secondary School
Nominated by Carolyn Spadoni

Hamilton, ON

2012
Botwood Collegiate
Nominated by James Hibbs

Botwood, NL

2012
FATHER LACOMBE HIGH SCHOOL
Nominated by Kimberly Tremblay

CALGARY, AB

2012
Ancaster High School
Nominated by Sean Nicholson

Ancaster, ON

2012
St. Mary's Academy
Nominated by Teresa Uruski

Winnipeg, MB

2012
Bill Crothers Secondary School
Nominated by Jeff Reid

Unionville, ON

2012
Bluefield High School
Nominated by Janet Gallant

Hampshire, PE

2012
Sacred Heart School of Halifax
Nominated by Pauline Scott

Halifax, NS

2012
Bert Fox Community High School
Nominated by Cory Cochrane

Fort Qu Appelle, SK

2012
Lindsay Thurber Comprehensive High School
Nominated by Lori Irvine

Red Deer, AB

2012
Stella Maris Academy
Nominated by Kevin Ryan

Trepassey, NL

2012
Jean Vanier Catholic High School
Nominated by Ron Crocco

Richmond Hill, ON

2012
West Carleton
Nominated by John McDougall

Dunrobin, ON

2012
Medicine Hat High Shcool
Nominated by Carla Carrier

Medicine Hat, Ab

2012
PARRY SOUND HIGH SCHOOL
Nominated by Dawn Buckland

PARRY SOUND, ON

2012
St. Basil-the-Great College School
Nominated by Stella M. Campisi

North York, ON

2012
BIRTLE COLLEGIATE
Nominated by Dana Corr

BIRTLE, MB

2012
St. John's Kilmarnock School
Nominated by Ian Carswell

Breslau, ON

2012
Newmarket High School
Nominated by Robert Hallsworth

Newmarket, ON

2012
Bishop McNally
Nominated by Peter Damen

Calgary, AB

2012
COUNTY CENTRAL HIGH SCHOOL
Nominated by KEN GARINGER

VULCAN, AB

2012
HAZELTON SECONDARY SCHOOL
Nominated by Neal Erickson

HAZELTON, BC

2012
WATROUS WINSTON HIGH SCHOOL
Nominated by Phillip Gleim

WATROUS, SK

2012
HURON HEIGHTS SECONDARY SCHOOL
Nominated by Erin Lumley

NEWMARKET, ON

2012
Mary Ward C.S.S.
Nominated by Marion Poole

Tornoto, ON

2012
Hudson Bay Composite High School
Nominated by Margaret Anderson

Hudson Bay, SK

2012
Francis Libermann Catholic High School
Nominated by Ronald Facciol

Scarborough, ON

2012
Milliken Mills High School
Nominated by Pearl Mantell

Unionville, ON

2012
Father Michael McGivney Catholic Academy
Nominated by Belinda Lyn

Markham, ON

2012
Sardis Secondary School
Nominated by nian zhu

Chilliwack, BC

2012
École secondaire catholique Trillium
Nominated by Renée Weber

Chapleau, ON

2012
St. Joan of Arc
Nominated by Teresa Timpano

Barrie, ON

2012
Hampton High School
Nominated by Krista Hovey

Hampton, NB

2012
Drumheller Valley Secondary School
Nominated by Lynn Hemming

Drumheller, AB

2012
Loretto College
Nominated by Maria Fera

Toronto, ON

2012
Ardrossan Jr./Sr.
Nominated by T.J. Kennerd

Ardrossan, AB

2012
Eastview Secondary School
Nominated by Ted Wilson

Barrie, ON

2012
Hatzic Middle Secondary School
Nominated by Andrew Merry

Mission, BC

2012
Simonds High School
Nominated by Elizabeth Taylor

Saint John, NB

2012
St. Mary's Catholic High School
Nominated by Tracy Copeland

Woodstock, ON

2012
St. Joseph's Catholic Secondary School
Nominated by Steven Perry

Cornwall, ON

2012
St. Andrew`s Catholic School
Nominated by Roger El-Riyachy

High Prairie, AB

2012
Dakota Collegiate
Nominated by Angele Parrington

Winnipeg, MB

2012
Richmond Hill High School
Nominated by Michele Axelrod

Richmond Hill, ON

2012
Academie Ste Cecile International School
Nominated by Ann Marcotte

Windsor, On

2012
Kamloops Christian School
Nominated by Blake Weatherhead

Kamloops, BC

2012
Sir Winston Churchill C.&V.I.
Nominated by Lorraine Christy

Thunder Bay, ON

2012
Jean Vanier Catholic Secondary School
Nominated by Mireya Cunningham

Toronto, ON

2012
Glenboro School
Nominated by Kevin Newton

Glenboro, MB

2012
JN Burnett
Nominated by Moreen Takada

Richmond, BC

2012
Merivale High School
Nominated by Janice Johnston

Ottawa, ON

2012
Saint Mary
Nominated by Mauro Tarquinio

Hamilton, ON

2012
Moira Secondary School
Nominated by Kelly Vivian-Hyde

Belleville, ON

2012
Wm. E. Hay Composite High School
Nominated by Dianne Enyedy

Stettler, AB

2012
St. Thomas of Villanova
Nominated by Patrick Hickson

LaSalle, ON

2012
Shoal Lake School
Nominated by Candace David

Shoal Lake, MB

2012
Sir Charles Tupper Secondary
Nominated by Wendy Higenbottam

Vancouver, BC

2012
Sandwich Secondary School
Nominated by Nancy Houde-Marino

LaSalle, ON

2012
Woodroffe Hign School
Nominated by Renald Cousineau

Ottawa, ON

2012
Maple Ridge Secondary School
Nominated by Sacha Page

Maple Ridge, BC

2012
Abbey Park
Nominated by Maria McLellan

Oakville, ON

2012
ROSS SHEPPARD
Nominated by Christine Homeniuk

EDMONTON, AB

2012
Prince of Wales Collegiate
Nominated by Carolyn Westin

St. John's, NL

2012
Westview Centennial Secondary School
Nominated by Neelu Chadha

Toronto, ON

2012
Dr. Charles Best Secondary
Nominated by Mary O'Neill

Coquitlam, BC

2012
Colonel By
Nominated by David Holl

Ottawa, ON

2012
Christ the King Catholic S.S.
Nominated by Bess Vieyra

Georgetown, ON

2012
W.C Eaket
Nominated by Lois Jones

Blind River, ON

2012
Trafalgar Castle School
Nominated by Tim Southwell

Whitby, ON

2012
Bishop Paul Francis Reding Secondary
Nominated by Adrian Flynn

Milton, ON

2012
Academie catholique Ange-Gabriel
Nominated by Patrick Lamon

Brockville, ON

2012
Lasalle Secondary School
Nominated by Todd Sintic

Sudbury, ON

2012
Stanley Humphries
Nominated by Nathan Robinson

Castlegar, BC

2012
Heritage
Nominated by Pauline Johnson

Falher, AB

2012
Peace River High School
Nominated by James Pobuda

Peace River, AB

2012
Campbell River Christian School
Nominated by Peter Terpstra

Campbell River, BC

2012
Auburn Drive High School
Nominated by Laurel MacKenzie

Cole Harbour, NS

2012
Ladysmith Secondary
Nominated by Michelle Steel

Ladysmith, BC

2012
Oskayak High School
Nominated by Carys Gilbertson

Saskatoon, SK

2012
Gloucester High School
Nominated by George Barrett

Gloucester, ON

2012
St James Catholic High School
Nominated by Heather Yates

Guelph, ON

2012
Arnprior District High School
Nominated by Neil Farmer

Arnprior, ON

2012
Roland Michener Secondary School
Nominated by Len Ramsey

Slave Lake, AB

2012
Bruno School
Nominated by Corrinne Arnold

Bruno, SK

2012
All Saints Catholic High School
Nominated by Claire Wilson

Kanata, ON

2012
Ecole Secondaire Highwood High School
Nominated by Lori Isberg

High River, AB

2012
Institut Collegial St.Pierre
Nominated by Lindsey Goodman

St.Pierre-Jolys, MB

2012
Holy Trinity
Nominated by Andrew Mitchell

Ottawa, ON

2012
Fundy High School
Nominated by Heather Malco

St. George, NB

2012
St Brieux School
Nominated by Ray Emde

St Brieux, SK

2012
Sir Wintson Churchill
Nominated by Anita Mohar

Hamilton, ON

2012
St. Theresa Catholic Secondary School
Nominated by Dick Mulder

Belleville, ON

2012
Kitchener-Waterloo Collegiate and Vocational School
Nominated by Cathy Vollmer-Ashley

Kitchener, ON

2012
Neil McNeil High School
Nominated by Susanna Bellisario

Toronto, ON

2012
Our Lady of Lourdes
Nominated by Mike MacPherson

Guelph, ON

2012
St. Mary's
Nominated by Louise Vant Erve

Calgary, AB

2012
HAGERSVILLE SS
Nominated by ALBERT PURINS

HAGERSVILLE, ON

2012
St. Aloysius Gonzaga
Nominated by Jason Eagles

Mississauga, ON

2012
Prince Andrew
Nominated by Joy Park Petropolis

Dartmouth, NS

2012
Grandview
Nominated by Blaine Harder

Grandview, MB

2012
Archbishop Romero Catholic Secondary School
Nominated by Vince Russiello

Toronto, ON

2012
St. Andrew's College
Nominated by Bruce Roffey

Aurora, ON

2012
New Westminster Secondary School
Nominated by Cindy Vit

New Westminster, BC

2012
John Taylor Collegiate
Nominated by Paula Olko

Winnipeg, MB

2012
St Jean de Brebeuf C.H.S.
Nominated by Du Do

Woodbridge, ON

2012
Alberni District Secondary School
Nominated by Mike Ruttan

Port Alberni, BC

2012
Notre Dame Catholic Secondary School
Nominated by Lisa McNeil

Ajax, ON

2012
Lo-Ellen Park Secondary School
Nominated by Alison Gomm

Sudbury, ON

2012
Little Flower Academy
Nominated by Catherine Holder

Vancouver, BC

2012
St. Joseph Secondary School
Nominated by Cori Nay

Mississauga, ON

2012
Vincent Massey High School
Nominated by Susan Gilleshammer

Brandon, MB

2012
Loyola Catholic Secondary School
Nominated by Patricia Barnet

Mississauga, ON

2012
Lord Dorchester Secondary School
Nominated by Greg Link

Dorchester, ON

2012
Kingsville District High School
Nominated by Rosa Belcastro

Kingsville, ON

2012
Prince Charles Secondary School
Nominated by Sharen Popoff

Creston, BC

2012
Stephen Lewis Secondary School
Nominated by Martha Wood

Mississauga, ON

2012
Aspengrove School
Nominated by Lee Kneisz

Lantzville, BC

2012
Prince George Secondary Scholl
Nominated by Betty Lapeyre

Prince George, BC

2012
Lockview High School
Nominated by Pamela Doyle

Fall River, NS

2012
Tommy Douglas Collegiate
Nominated by Bob Bevan

Saskatoon, SK

2012
Holy Name of Mary Catholic Secondary School
Nominated by Darlane Rogers-Wardle

Brampton, ON

2012
Bishop James Mahoney
Nominated by Lorraine Engel

Saskatoon, SK

2012
Owen Sound Collegiate and Vocational Institute
Nominated by Elizabeth Scott

Owen Sound, ON

2012
Bear Creek Secondary School
Nominated by Beth Foster

Barrie, ON

2012
Belmont Secondary
Nominated by Natalie Handy

Victoria, BC

2012
Bell High School
Nominated by Alison Green

Nepean, ON

2012
Old Scona Academic
Nominated by Dee Elder

Edmonton, AB

2012
Chaminade College School
Nominated by Gina Mancini

Toronto, ON

2012
Cowichan Secondary
Nominated by Craig Lauridsen

Duncan, BC

2012
Henry Street High School
Nominated by Elaine Brown

Whitby, ON

2012
Port Credit S.S.
Nominated by Jennifer Boston

Mississauga, ON

2012
St Malachy's Memorial High School
Nominated by Jennifer Craft

Saint John NB, NB

2012
Glenlyon Norfolk School
Nominated by Joanne Bruce-Lockhart

Victoria, BC

2012
Souris
Nominated by Cory Feschuk

Souris, MB

2012
VAUGHAN ROAD ACADEMY
Nominated by JOSEPH SANTALUCIA

TORONTO, ON

2012
Eastglen High School
Nominated by Allison Barber

Edmonton, AB

2012
Ridgetown District High School
Nominated by Kathleen Osborne

Ridgetown, ON

2012
École secondaire catholique Algonquin
Nominated by Anne Gallagher

North Bay, ON

2012
Arthur Voaden Secondary School
Nominated by Mary Jane Duquette

St Thomas, ON

2012
Estevan Comprehensive School
Nominated by Patricia Fergusson

Estevan, SK

2012
Twin Lakes Secondary School
Nominated by Kerrie Pellarin

Orillia, ON

2012
Park View ducation Centre
Nominated by Charlotte Brooks

Bridgewater, NS

2012
Sentinel Secondary School
Nominated by Jeannette Laursoo

West Vancouver, BC

2012
St.Edmund Campion
Nominated by Rob Weatherbee

Brampton, ON

2012
Holy Names Catholic High School
Nominated by Lisa Polidori

Windsor, ON

2012
Dover Bay Secondary School
Nominated by John Blain

Nanaimo, BC

2012
Nicholson Catholic College
Nominated by Lou Scanlan

Belleville, ON

2012
Salisbury Composite High School
Nominated by Ron Funk

Sherwood Park, AB

2012
RESURRECTION CATHOLIC SECONDARY SCHOOL
Nominated by PAUL LACALAMITA

KITCHENER, ON

2012
Rosthern Junior College
Nominated by Gail Schellenberg

Rosthern, SK

2012
UMEI Christian High School
Nominated by Sonya Bedal

Leamington, ON

2012
Mentor College
Nominated by David Whyte

Mississauga, ON

2012
St. Ignatius High
Nominated by Beatrix Advent

Thunder Bay, ON

2012
St. Thomas Aquinas S.S
Nominated by Mandy Mamolo

Oakville, ON

2012
Westmount Charter School
Nominated by Shelley Robinson

Calgary, AB

2012
Amherst Regional High School
Nominated by Wade Van Snick

Amherst, NS

2012
Bishop Grandin High School
Nominated by Patricia Calon

Calgary, AB

2012
East Northumberland Secondary School
Nominated by Rick Vandertoorn

Brighton, ON

2012
Saint Joan of Arc CHS
Nominated by Cathy Hall-Hancock

Maple, ON

2012
David and Mary Thomson Collegiate institute
Nominated by Raj Singh

Scarborough, ON

2012
Collège Catholique Samuel Genest
Nominated by Raymond Mulaire

Ottawa, ON

2012
ESQUIMALT SECONDARY SCHOOL
Nominated by COLIN ROBERTS

VICTORIA, BC

2012
Caroline School
Nominated by Nathan Moore

Caroline, AB

2012
Thomas A. Blakelock High School
Nominated by Cameron Evans

Oakville, ON

2012
St. Augustine Secondary School
Nominated by Krista Erwin

Brampton, ON

2012
Selkirk Secondary School
Nominated by Clint Dolgopol

Kimberley, BC

2012
Bishop Marrocco/Thomas Merton CSS
Nominated by John Presz

Toronto, ON

2012
Neelin High School
Nominated by Lisa Romanowski

Brandon, MB

2012
Blyth Academy
Nominated by Chris Grady

Burlington, ON

2012
Souris Regional High School
Nominated by Anne Peters

Souris, PE

2012
Springbank Community High School
Nominated by Janice Helle

Calgary, AB

2012
I.E.Weldon
Nominated by Randy Stringer

Lindsay, ON

2012
École secondaire Macdonald-Cartier
Nominated by Laurie Maltby

Sudbury, ON

2012
Gateway Christian
Nominated by Teresa Tataryn

Red Deer, AB

2012
Dawson College
Nominated by Anja Prophete-Vroomen

Westmount, QC

2012
La salle Secondary School
Nominated by Terry Smith

Kingston, ON

2012
Stephenville High School
Nominated by Michael Murrin

Stephenville, NL

2012
St. Maurice School
Nominated by Bryan Doiron

Winnipeg, MB

2012
CENTRAL ALGOMA SECONDARY SCHOOL
Nominated by Marcy Bell

DESBARATS, ON

2012
Lillian Osborne High School
Nominated by Gail Haydey

Edmonton, AB

2012
Vaughan Secondary School
Nominated by Patricia Weismiller

Thornhill, ON

2012
North Delta Secondary
Nominated by Alex Watson

Delta, BC

2012
Macklin
Nominated by Kevin Burningham

Macklin, SK

2012
Sir Winston Churchill
Nominated by Judy Horne

St. Catharines, ON

2012
Sinclair Secondary School
Nominated by Domenic Cirone

Whitby, ON

2012
Oak Park High School
Nominated by Tony Carvey

Winnipeg, MB

2012
Notre Dame College School
Nominated by Fran Crnkovic

Welland, ON

2012
Centre scolaire Samuel-de-Champlain
Nominated by Nathalie Losier

Saint John, NB

2012
Glencoe District High School
Nominated by Karen Kading

Glencoe, ON

2012
Heritage Christian School
Nominated by Patrick Hayden

Kelowna, BC

2012
Main river Academy
Nominated by Sonia Lovell

Pollard's Point, NL

2012
King George Secondary
Nominated by Roberto Moro

Vancouver, BC

2012
Agincourt Collegiate
Nominated by Stephen Buck

Agincourt, ON

2012
Sir Winston Churchill High School
Nominated by Wayne Tuff

Calgary, AB

2012
Carlton Comprehensive High School
Nominated by karen grassick

Prince Albert, SK

2012
LAKESHORE CATHOLIC
Nominated by Pina Griepsma

Port Colborne, ON

2012
G.A. Wheable Centre for Adult & Continuing Education
Nominated by Catherine Nikota

London, ON

2012
Hapnot Collegiate
Nominated by Steve Lytwyn

Flin Flon, MB

2012
Appleby College
Nominated by Fraser Grant

Oakvile, ON

2012
BRADFORD DISTRICT HIGH SCHOOL
Nominated by GREG BRUCKER

BRADFORD, ON

2012
St. Jean de Brebeuf Catholic Secondary School
Nominated by Michelle Alfano

Hamilton, ON

2012
St. Marys District Collegiate and Vocational Institute
Nominated by Ruthann Waldick

St. Marys, ON

2012
Heritage Christian Academy
Nominated by Shannon Foster

Calgary, AB

2012
Bishop Tonnos Catholic Secondary School
Nominated by Margherita Lawlor

Ancaster, ON

2012
Father Bressani Catholic High School
Nominated by Agnese Puopolo

Woodbridge, ON

2012
École secondaire catholique de Plantagenet
Nominated by Lynn Dagenais

Plantagenet, ON

2012
London District Christian Secondary School
Nominated by Paul Buma

London, ON

2012
W. J. Mouat
Nominated by Pat Lee

Abbotsford, BC

2012
St. Thomas More Collegiate
Nominated by Hank Bouwman

Burnaby, BC

2012
Foundations for the Future Charter Academy High School
Nominated by Shelley Geran

Calgary, AB

2012
Walter Murray Collegiate Institute
Nominated by Brian Flaherty

Saskatoon, SK

2012
St. Theresa of Lisieux CHS
Nominated by Tiziana Hayhoe

Richmond Hill, ON

2012
Waterloo Oxford District Secondary School
Nominated by Paula Kipfer

Baden, ON

2012
Piccadilly Central High School
Nominated by Lori Simms-Hovey

Piccadilly, NL

2012
Iroquois Falls Secondary School
Nominated by Jean Long

Iroquois Falls, ON

2012
École secondaire catholique Embrn
Nominated by Diane Longtin

Embrun, ON

2012
St. Clement's School
Nominated by Martha Perry

Toronto, ON

2012
Westsyde Secondary
Nominated by Karen Horsman

Kamloops, BC

2012
Yeshivat Bnei Akiva Or Chaim
Nominated by Scot Berman

Toronto, ON

2012
Nantyr Shores Secondary School
Nominated by Amy Kalbfleisch

Innisfil, ON

2012
Cochrane High School
Nominated by Suzanne Tiemstra

Cochrane, AB

2012
Avon View High School
Nominated by Shawna Shiers

Windsor, NS

2012
Hillside Jr/Sr High School
Nominated by Larry Magnusson

Valleyview, AB

2012
Kelowna Christian School
Nominated by Harold Ketchell

Kelowna, BC

2012
Bernice MacNaughton High School
Nominated by Michelle Gignac

Moncton, NB

2012
LUTHERAN COLLEGIATE BIBLE INSTITUTE HIGH SCHOOL
Nominated by PHIL GUEBERT

OUTLOOK, SK

2012
Cardinal Carter Catholic High School
Nominated by Kevin DeFreitas

Aurora, ON

2012
NORTH PEACE SECONDARY SCHOOL
Nominated by Ray Asai

FORT ST JOHN, BC

2012
SAINT JOHN HIGH SCHOOL
Nominated by Marijke Blok

SAINT JOHN, NB

2012
Oakwood CI
Nominated by Ellen Austrom

Toronto, ON

2012
Lester B. Pearson
Nominated by Greg Weir

Calgary, AB

2012
Sacred Heart High School
Nominated by Kerrie Shearer

Yorkton, SK

2012
Austin O'Brien Catholic High School
Nominated by Joan Kabotoff

Edmonton, AB

2012
Ecole secondaire publique Omer-Deslauriers
Nominated by Marjolaine Beaulac

Ottawa, ON

2012
Weyburn Comprehensive
Nominated by Joanne Jensen

Weyburn, SK

2012
Eastwood Collegiate Institute
Nominated by Robert Campbell

Kitchener, ON

2012
Gonzaga High School
Nominated by Tom Moret

St. John's, NL

2012
Blessed Pope John Paul II Catholic Secondary School
Nominated by Tracey robertson

Scarborough, ON

2012
Devon Park Christian School
Nominated by Jonathan McAloon

Fredericton, NB

2012
Kindersley Composite
Nominated by Heidi Marchant

Kindersley, SK

2012
Pitt Meadows Secondary
Nominated by Dennis Dickson

Pitt Meadows, BC

2012
EAGLE BUTTE HIGH SCHOOL
Nominated by KAL KOCH

DUNMORE, AB

2012
W.F. Herman
Nominated by Terry Seifarth

Windsor, ON

2012
Huron Heights Secondary School
Nominated by Bruce Deacon

Kitchener, ON

2012
Riverside Secondary
Nominated by Sonia DeAndrade-Scofield

Windsor, ON

2012
Carson Graham Secondary
Nominated by Tami Lyon

North Vancouver, BC

2012
Colleg Pierre-Elliott-Trudeau
Nominated by Anne Grossman

Winnipeg, MB

2012
PATRICK FOGARTY
Nominated by Brad MacNeil

ORILLIA, ON

2012
National Sport School
Nominated by Ken Weipert

Calgary, AB

2012
York Mills Collegiate Institute
Nominated by Tina Zappone

Toronto, ON

2012
Orchard Park Secondary School
Nominated by Sean Ferney

Stoney Creek, ON

2012
Lower Canada College
Nominated by Kimberly Tulloch Wynn

Montreal, QC

2012
Barton Secondary School
Nominated by Deborah Jukes

Hamilton, ON

2012
Handsworth
Nominated by Jay Prepchuk

N. Vancouver, BC

2012
Father Mercredi High school
Nominated by Rob O'Brien

Fort McMurray, AB

2012
Sa-Hali Secondary School
Nominated by Susan Dumbrell

Kamloops, BC

2012
Langley Fundamental Middle and Secondary School
Nominated by Anita Hopton

Langley, BC

2012
Burnaby Central Secondary
Nominated by Maria Morabito

Burnaby, BC

2012
Pretty River Academy
Nominated by Sarah Isbister

Collingwood, ON

2012
Terry Fox Secondary
Nominated by Jo Ann Ward

Port Coquitlam, BC

2012
Petitcodiac Regional
Nominated by Angela Pleshka

Petitcodiac, NB

2012
Bishop Macdonell CHS
Nominated by Penny Larue

Guelph, ON

2012
Harbour View High School
Nominated by Gene Shave

Saint John, NB

2012
Prince Edward Collegiate Institute
Nominated by Matt Ronan

Picton, ON

2012
Westdale S. S.
Nominated by Elaine Crawford

Hamilton, ON

2012
Langley Christian High
Nominated by Pim Schon

Langley, BC

2012
Cole Harbour District High School
Nominated by Cheryl Blynn

Dartmouth, NS

2012
Watson Lake
Nominated by Jean MacLean

Watson Lake, YT

2012
Adam Scott CVI
Nominated by Melanie Foulkes

Peterborough, ON

2012
Kipling School
Nominated by Jennifer Bieber

Kipling, SK

2012
Timmins High & Vocational School
Nominated by Joanna Allair

Timmins, ON

2012
Lockerby Composite School
Nominated by Marlene Rantala

Sudbury, ON

2012
North Park Collegiate-Vocational School
Nominated by Liz Moruzi

Brantford, ON

2012
St. Robert Catholic High School
Nominated by Denise Damphouse

Thornhill, ON

2012
Dr. Norman Bethune Collegiate Institute
Nominated by Mary Du

Toronto, ON

2012
Sir Winston Churchill Secondary
Nominated by Jack Bailey

Vancouver, BC

2012
Steveston-London
Nominated by Louise Watanabe

Richmond, BC

2012
E.A.Butler
Nominated by james strickland

mckays, nl

2012
Geraldton Composite High School
Nominated by Sanna Humphreys

Geraldton, ON

2012
SHAWNIGAN LAKE SCHOOL
Nominated by Elizabeth Hall

SHAWNIGAN LAKE, BC

2012
St. Pius X
Nominated by Lida Chiarelli

Ottawa, ON

2012
Indian River High School
Nominated by Calvin Whalen

Springdale, NL

2012
South Carleton High School
Nominated by Nancy Annable

Richmond, ON

2012
Langley Secondary School
Nominated by Margot Stewart-Lee

Langley, BC

2012
Spruce Grove Composite High School
Nominated by Maurie Hornland-Grueber

Spruce Grove, AB

2012
Dalhousie Regional High School
Nominated by Janet Cooper

Dalhousie, NB

2012
Holy Trinity Catholic Secondary School
Nominated by Charlie LoPresti

Oakville, ON

2012
Garden Valley Collegiate
Nominated by Kim Apperley

Winkler, MB

2012
F.H. Collins Secondary School
Nominated by Benita Parkkari

Whitehorse, YT

2012
Bluevale Collegiate Institute
Nominated by Shawn Weatherdon

Waterloo, ON

2012
Debden School
Nominated by Daniel Jean

Debden, SK

2012
Greenall High School
Nominated by Meghan Gardiner Hoehn

Balgonie, SK

2012
Nanaimo District Secondary School
Nominated by Stephanie Robinson

Nanaimo, BC

2012
Aldershot School
Nominated by Robb McQueen

Burlington, ON

2012
Woodstock Collegiate Institute
Nominated by Jill Tuckey

Woodstock, ON

2012
St. Michaels University School
Nominated by Rea Casey

Victoria, BC

2012
Assumption Catholic Secondary
Nominated by Lynne Neary

Burlington, ON

2012
Ursuline College Chatham Catholic Secondary School
Nominated by Jane Georges

Chatham, ON

2012
MOUNT DOUGLAS SECONDARY SCHOOL
Nominated by SHAWN BOULDING

VICTORIA, BC

2012
Uxbridge Secondary School
Nominated by Margot Peck

Uxbridge, ON

2012
Sir John A Macdonald
Nominated by Jarrett Feeney

Upper Tantallon, NS

2012
Langstaff S.S
Nominated by Reina Chidiac

Richmond Hill, ON

2012
Cedar Community Seconary School
Nominated by Sisamm Young

Nanaimo, BC

2012
Armbrae Academy
Nominated by Ally Read

Halifax, NS

2012
Waterdown District High School
Nominated by Derek Zuccolo

Waterdown, ON

2012
Northern Collegiate
Nominated by Mark Scott

Sarnia, ON

2012
Riverview High School
Nominated by Cynthia Cunningham

Coxheath, NS

2012
Jasper Place High School
Nominated by Wes Myck

Edmonton, AB

2012
Port Colborne High School
Nominated by Barclay Walker

Port Colborne, ON

2012
Hillfield Strathallan College
Nominated by Stephen McDonald

Hamilton, ON

2012
Victoria Park Collegiate Institute
Nominated by Elizabeth Pengelly

North York, ON

2012
Vincent Massey Collegiate
Nominated by Ruth Stargardter

Winnipeg, MB

2012
Bert Church High School
Nominated by Pam Davidson

Airdrie, AB

2012
Westlane Secondary School
Nominated by Robin Tucker

Niagara Falls, ON

2012
MCLURG HIGH SCHOOL
Nominated by GREG MAMER

WILKIE, SK

2012
Burlington Central High School
Nominated by Douglas Wilson

Burlington, ON

2012
O'Donel High School
Nominated by Michelle Clemens

Mount Pearl, NL

2012
École secondaire publique Louis-Riel
Nominated by Renee Lalonde

Gloucester, ON

2012
Edward Milne Community School
Nominated by Allan Phipps

Sooke, BC

2012
G.P. Vanier Secondary School
Nominated by Michael Day

Courtenay, BC

2012
Simcoe Composite School
Nominated by Wanda Tiller

Simcoe, ON

2012
Cardston High School
Nominated by Stephen Gibbings

Cardston, AB

2012
Anderson CVI
Nominated by Jenine Yellowlees

Whitby, ON

2012
Montague Regional High School
Nominated by Seana Evans-Renaud

Montague, PE

2012
Applewood Heights Secondary School
Nominated by Rosemary Sutton

Mississauga, ON

2012
Streetsville Secondary
Nominated by Donna Colquhoun

Mississauga, ON

2012
Gladstone Secondary School
Nominated by Doris Sandri

Vancouver, BC

2012
Pierre Elliott Trudeau High School
Nominated by Susan Maharaj

Markham, ON

2012
Britannia Secondary School
Nominated by Rupy Dhaliwal

Vancouver, BC

2012
W.L. Seaton
Nominated by Naomi Erickson

Vernon, BC

2012
Southern Victoria High School
Nominated by Peggy Freake

Perth-Andover, NB

2012
St. Andrew's Regional High School
Nominated by Marine McDonnell

Victoria, BC

2012
Earl of March Secondary School
Nominated by Val Barnabe

Kanata, ON

2012
Grimsby Secondary School
Nominated by Russ McBride

Grimsby, ON

2012
St. Boniface Diocesan High School
Nominated by Joanne Maffenbeier

Winnipeg, MB

2012
Toronto District Christian High
Nominated by Matt Heinbuch

Woodbridge, ON

2012
Don Mills CI
Nominated by Branko Samsa

Toronto, ON

2012
Oakville Trafalgar High School
Nominated by Kyle Pope

Oakville, ON

2012
William Gillett Academy
Nominated by Philip Snow

Charlottetown, NL

2012
St. Joseph High School
Nominated by Michelle McAuliffe

Saskatoon, SK

2012
Sexsmith Secondary School
Nominated by Jason Caufield

Sexsmith, AB

2012
Swan Valley Regional Secondary School
Nominated by Bernard Bredin

Swan River, MB

2012
Princeton Secondary School
Nominated by Sara Illingworth

Princeton, BC

2012
Mt. Sentinel Sec. School
Nominated by Shelley Wiltshire

South Slocan, BC

2012
Royal St. George's College
Nominated by Nick Van Herk

Toronto, ON

2012
Bethlehem Catholic High School
Nominated by Tracy Hazen

Saskatoon, SK

2012
St. Peter Catholic High School
Nominated by Brent Halverson

Ottawa (Orleans), ON

2012
University of Winnipeg Collegiate
Nominated by Richard Martin

WINNIPEG, MB

2012
Winston Knoll Collegiate
Nominated by Lori Benoit

Regina, SK

2012
Ashbury College
Nominated by Christine Tordon

Ottawa, ON

2012
Eagle River Secondary
Nominated by Scott Anderson

Sicamous, BC

2012
Forest Hill Collegiate Institute
Nominated by Harvey Israelovitch

Toronto, ON

2012
Lockeport Regional High
Nominated by Jennifer Harlow

Lockeport, NS

2012
North Valley High School
Nominated by Jennifer Bieber

Lemberg, SK

2012
Blessed Mother Teresa C.S.S.
Nominated by Lina Corsano

Scarborough, ON

2012
Heart Lake Secondary School
Nominated by Amy Kearns

Brampton, ON

2012
Maxwell Heights
Nominated by Katherine Karvonen

Oshawa, On

2012
Holy Rosary High School
Nominated by Cam Steuart

Lloydminster, AB

2012
Bonnyville Centralized High School
Nominated by Kimberly Buchta

Bonnyville, AB

2012
David Thompson Secondary
Nominated by Iona Whishaw

Vancouver, BC

2012
Crescent School
Nominated by Jeff Mitz

Toronto, ON

2012
Maples Collegiate
Nominated by Filomena Costa

Winnipeg, MB

2012
École secondaire publique L'Héritage
Nominated by Wendy Lalancette

Cornwall, ON

2012
E.S.C. Béatrice-Desloges
Nominated by Anne Simpson

Orléans, ON

2012
Stratford Central School
Nominated by Mark Cassone

Stratford, ON

2012
Vancouver Technical Secondary
Nominated by Sandra Birkenhead

Vancouver, BC

2012
Collège de Maisonneuve
Nominated by Coquelicot Ayotte

Montréal, QC

2012
Saint Michael Catholic High School
Nominated by Chris Zanutto

Niagara Falls, ON

2012
R.S. McLaughlin CVI
Nominated by Lauren Smart

Oshawa, ON

2012
Grant Park High School
Nominated by Greg Bouchard

Winnipeg, MB

2012
Gander Collegiate
Nominated by Trina Connors

Gander, NL

2012
St. Ann's Academy
Nominated by Domenica Spina

Kamloops, BC

2012
St. Michael Catholic High School
Nominated by Jennifer Brown

Kemptville, ON

2012
Burnaby Mountain
Nominated by Britt Walton

Burnaby, BC

2012
Bonar Law Memorial High Scholl
Nominated by Nancy McEachern

Rexton, NB

2012
Sir Wilfrid Laurier CI
Nominated by Dianne Hooper

Scarborough, ON

2012
E. D. FEEHAN CATHOLIC HIGH SCHOOL
Nominated by rick lesko

SASKATOON, SK

2012
St. Francis Xavier High School
Nominated by Erin Little

Ottawa, ON

2012
Kalamalka Secondary School
Nominated by Don Balcombe

Coldstream, BC

2012
St. Christopher Catholic Secondary School
Nominated by Brendan Deery

Sarnia, ON

2012
sturgeon Heights
Nominated by Sherry ANsloos

Winnipeg, MB

2012
Bishop Carroll
Nominated by Erin Luong

Calgary, AB

2012
Centennial School
Nominated by Grace Morissette

Coquitlam, BC

2012
The Woodlands School
Nominated by Catherine Haire

Mississauga, ON

2012
Argyle Secondary
Nominated by Owen Schutz

North Vancouver, BC

2012
École secondaire Étienne_brulé
Nominated by Christine Popiel

North York, ON

2012
Clément Cormier
Nominated by Carole Thomas

Bouctouche, NB

2012
St. Mary High School
Nominated by Janice McLeod

Prince Albert, SK

2012
Vincnet Massey S.S.
Nominated by Kathleen Paterson

Windsor, ON

2012
O'Gorman High School
Nominated by Kelly Ann Marks

Timmins, ON

2012
Stelly's Secondary
Nominated by Valerie Paetz

Saanichton, BC

2012
St. Patrick's High School
Nominated by Dawn Quigley

Ottawa, ON

2012
St. Patrick High School
Nominated by Ivana Slongo

Thunder Bay, ON

2012
London Central Secondary School
Nominated by David Tuckey

London, ON

2012
RH KING ACADEMY
Nominated by Carol Evans

Toronto, ON

2012
Malvern Collegiate Institute
Nominated by Claudine Tyrell

Toronto, ON

2012
F.G. Miller Jr./Sr. High
Nominated by Colin Bjorkman

Elk Point, AB

2012
Boundary Central Secondary
Nominated by Louise Bayles

Midway, BC

2012
Frank Maddock
Nominated by Darrel Curry

Drayton Valley, AB

2012
Thomas A. Stewart Secondary School
Nominated by Debra Nash

Peterborough, ON

2012
University Transition Program
Nominated by Daria Danylchuk

Vancouver, BC

2012
WESTMINSTER S.S.
Nominated by DARLENE MONTGOMERY

LONDON, ON

2012
George McDougall High School
Nominated by Jeff Chalmers

Airdrie, AB

2012
Woburn C.I.
Nominated by Lori Kneschewitsch

Scarborough, ON

2012
Bayview Secondary School
Nominated by Alim Mondal

Richmond Hill, ON

2012
Holy Trinity Academy
Nominated by Mrs. Marlene Donnelly

Okotoks, AB

2012
Bishop's College School
Nominated by Jude Byrne

Sherbrooke, QC

2012
St. Brother Andre CHS
Nominated by Patricia Broughton

Markham, ON

2012
Champlain Regional College - Lennoxville
Nominated by Cathy Matthew

Sherbrooke, QC

2012
Ecole Moscrop Secondary School
Nominated by Christine Clowers

Burnaby, BC

2012
École François-Buote
Nominated by Jean-Marie SanTerre

Charlottetown, PE

2012
Colonel Gray High School
Nominated by Charlene Duffy

Charlottetown, PE

2012
Hugh Boyd
Nominated by Barbara Raynor

Richmond, BC

2012
Howe Sound Secondary
Nominated by Christine Perkins

Squamish, BC

2012
McNally
Nominated by Christopher Williams

Edmonton, AB

2012
Oakridge Secondary
Nominated by Annmarie Kokkoros

London, ON

2012
ERIC HAMBER SECONDARY SCHOOL
Nominated by DIANNE GOOD

VANCOUVER, BC

2012
North Toronto Christian School
Nominated by Michael Broomer

Toronto, ON

2012
IMMACULATA HIGH SCHOOL
Nominated by Kristan Taylor

OTTAWA, ON

2012
Ecole St. PAtrick High School
Nominated by Alicia Larade

Yellowknife, NT

2012
Académie catholique Mère-Teresa
Nominated by Vincent Charbonneau

Hamilton, ON

2012
Upper Canada College
Nominated by Katherine Ridout

Toronto, ON

2012
Listowel District Secondary
Nominated by Leah Goody

Listowel, )N

2012
A.Y. Jackson
Nominated by Beth Chevalier

Kanata, ON

2012
Sir William Mulock
Nominated by Jason Roberts

Newmarket, ON

2012
M.E. LaZerte School
Nominated by Christine Larsen

Edmonton, AB

2012
Brooks Composite High School
Nominated by Roger Cowan

Brooks, AB

2012
Hants North Rural High
Nominated by Maureen Woodard

Kennetcook, NS

2012
North and South Esk Regional School
Nominated by Shelley Ward-Cain

Sunny Corner, NB

2012
Westisle Composite High School
Nominated by Aidan Downey

Elmsdale, PE

2012
Archbishop Jordan High School
Nominated by Dean Sarnecki

Sherwood Park, AB

2012
Regina Mundi Catholic College
Nominated by Patricia Bourke

London, ON

2012
stephen Lewis Secondary School
Nominated by francesca Maietta

Vaughan, ON

2012
St. Charles College
Nominated by Silvia Faggioni

Sudbury, ON

2012
Webber Academy
Nominated by Jane Hayward

Calgary, AB

2012
Monsignor Percy Johnson Catholic Secondary School
Nominated by Antonella Pizzonia

Toronto, ON

2012
Camrose Composite High School
Nominated by Jim Ofrim

Camrose, AB

2012
Complexe scolaire St. Claude School Complex
Nominated by Roberta (Bobbie) Earle

St. Claude, MB

2012
ST. Francis
Nominated by Madeleine Abbott

Calgary, AB

2012
Blenheim District High School
Nominated by Heather Jobin

Blenheim, ON

2012
Cégep de Sainte-Foy
Nominated by Louis-Philippe L'Homme

Quebec, QC

2012
Harrison Trimble High School
Nominated by Scott Steeves

Moncton, NB

2012
ARCHBISHOP CARNEY REGIONAL SECONDARY SCHOOL
Nominated by David Santos

PORT COQUITLAM, BC

2012
Assumption College School
Nominated by Mary Fogale

Brantford, ON

2012
Annapolis West Education Centre
Nominated by Judi Wilson

Annapolis Royal, NS

2012
Bridgewater Jr. Sr. High School
Nominated by Julie Lohnes

Bridgewater, NS

2012
Central Collegiate Institute
Nominated by Tammy Saylor

Moose Jaw, SK

2012
Denis Morris High School
Nominated by Joannee Molnar

St. Cathatrines, ON

2012
JL Crowe
Nominated by Pat Sidey

Trail, BC

2012
Eastern Shore District High School
Nominated by Tom O'Malley

Musquodoboit Harbor, NS

2012
Brampton Centennial S. S.
Nominated by Joanne Toon

Brampton, ON

2012
J.H Bruns Collegiate
Nominated by Bob Town

Winnipeg, MB

2012
St Mark High School
Nominated by Tanya Wilson

Manotick, ON

2012
Holy Heart High School
Nominated by Boyd Perry

St. John'[s, NL

2012
W.L. Mackenzie C.I.
Nominated by Yolanda Elso-Ponzo

Toronto, ON

2012
Mennonite Brethren Collegiate Institute
Nominated by Dorothy Herr

Winnipeg, MB

2012
Steinbach Regional Secondary School
Nominated by Kimberley Funk

Steinbach, MB

2012
Richmond Green S.S.
Nominated by Vincent Chow

Richmond Hill, ON

2012
Davidson School
Nominated by Jill Long

Davidson, SK

2012
Sir John A. Macdonald Secondary School
Nominated by Linda Pernfuss

Waterloo, ON

2012
Barrie Central Collegiate
Nominated by Mairi Levely

Barrie, ON

2012
Centre Dufferin District High School
Nominated by Susan Trowell

Shelburne, ON

2012
Cawthra Park Secondary School
Nominated by Sandy Conte

Mississauga, ON

2012
Hartland Community
Nominated by Ellen Hatt

Hartland, NB

2012
Sir Wilfrid Laurier S.S
Nominated by Jonas Kublinskas

London, ON

2012
École secondaire publique Northern
Nominated by Vincent Gagne

Sturgeon Falls, ON

2012
Paul Kane High School
Nominated by Sylvia Lerette

St. Albert, AB

2012
St. Margaret's School
Nominated by Cecilia Penner

Victoria, BC

2012
Eastern Commerce C.I.
Nominated by Heather Gillett

Toronto, ON

2012
Ottawa Jewish Community School
Nominated by Sheldon Friedman

Ottawa, ON

2012
Evan Hardy Collegiate
Nominated by Douglas Njaa

Saskatoon, SK

2012
Wellington Secondary
Nominated by Joanne Tomiyama

Nanaimo, BC

2012
Churchill Community High School
Nominated by Marian Andrews

La Ronge, Sk

2012
Le Collège français
Nominated by Xavier Lambert

Toronto, ON

2012
Innisfail Senior High School
Nominated by Nicole Riddell-Fulton

Innisfail, AB

2012
KILLARNEY SECONDARY
Nominated by rod tanabe

VANCOUVER, BC

2012
West Park S.S.
Nominated by Janet Lancaster

St. Catharines, ON

2012
Orangeville District Secondary School
Nominated by Kim Yeatman

Orangeville, ON

2012
Hon. W.C. Kennedy Collegiate Institute
Nominated by David Platt

Windsor, ON

2012
VANIER COLLEGIATE
Nominated by Christa Lapointe

MOOSE JAW, SK

2012
Sacred Heart CHS
Nominated by Jocelyn Roberts

Newmarket, ON

2012
Silverthorn
Nominated by Thom Corner

Toronto, On

2012
HALIFAX WEST HIGH
Nominated by KATHY ARMSTRONG

HALIFAX, NS

2012
Highland Secondary School
Nominated by Jennifer Lawson

Dundas, ON

2012
Luther College High School
Nominated by Gail Fry

Regina, SK

2012
Colonsay
Nominated by Jason Hill

Colonsay, SK

2012
Mother Teresa HS
Nominated by Jim Hallarn

Ottawa, ON

2012
Academy for Gifted Children - P.A.C.E.
Nominated by Barbara Rosenberg

Richmond Hill, ON

2012
École secondaire catholique Thériault
Nominated by Tommy Scripnick

Timmins, ON

2012
UNIONVILLE HIGH SCHOOL
Nominated by DIANA WASILENKO

UNIONVILLE, ON

2012
Fatima Academy
Nominated by Tracey Shea

St. Bride's, NL

2012
Prince of Wales Secondary
Nominated by Derek Swain

Vancouver, BC

2012
St. Joseph High School
Nominated by Machelle Giovagnoli

Ottawa, ON

2012
Harrow District High School
Nominated by Jocelyn Blair

Harrow, ON

2012
HENRY WISE WOOD HIGH SCHOOL
Nominated by Linda Dimond

CALGARY, AB

2012
École Secondaire L'Essor
Nominated by Nancy Gosselin

Tecumseh, ON

2012
A.R. MacNeill Secondary School
Nominated by Dawn Pasin

Richmond, BC

2012
Miles Macdonell Collegiate
Nominated by Dana Sands

Winnipeg, MB

2012
Kennebecasis Valley High School
Nominated by John Howe

Rothesay, NB

2012
ST. THOMAS AQUINAS SECONDARY SCHOOL
Nominated by ANDREW SENDZIK

TOTTENHAM, ON

2012
Bishop Allen Academy
Nominated by Jan Kalinowski

Etobicoke, ON

2012
Onoway Jr./Sr. High
Nominated by Anthony Warren

Onoway, AB

2012
Oromocto High School
Nominated by Trina White

Oromocto, NB

2012
Fort Richmond Collegiate
Nominated by Ken Budyk

Winnipeg, MB

2012
Carihi Secondary School
Nominated by Jane Kolmatycki

Campbell River, BC

2012
St. Ignatius of Loyola Catholic Secondary School
Nominated by Elisa O'Hare

Oakville, ON

2012
Burnaby South
Nominated by Kenny Kwan

Burnaby, BC

2012
Sparwood Secondary
Nominated by Sharlene Charest

Sparwood, BC

2012
John F Ross CVI
Nominated by Amanda St.Jean

Guelph, ON

2012
Bishop Smith Catholic High Schoo
Nominated by Peter Gleason

Pembroke, ON

2012
North Middlesex District High School
Nominated by Kim McHugh

Parkhill, ON

2012
Fort McMurray Composite High
Nominated by Robert Skulsky

Fort McMurray, AB

2012
HOLY TRINITY SCHOOL
Nominated by Linda Owens

RICHMOND HILL, ON

2012
John Diefenbaker Secondary School
Nominated by Kim Darroch-Hopkins

Hanover, ON

2012
Three Oaks Senior High
Nominated by Jim Donovan

Summerside, PE

2012
Archbishop Denis O'Connor C.H.S.
Nominated by Agnes Moduna

Ajax, ON

2012
Williams Lake Secondary School
Nominated by Jeannette Gobolos

Williams Lake, BC

2012
Markham District
Nominated by Jim Buie

Markham, ON

2012
Bloor CI
Nominated by Leela Acharya

Toronto, ON

2012
Marc Garneau CI
Nominated by James Jan

Toronto, ON

2012
Strsthcona High School
Nominated by Ron ward

Edmonton, AB

2012
South Colchester Academy
Nominated by Michelle MacLeod

Brookfield, NS

2012
Westwood Community High School
Nominated by Christine Tulk

Fort McMurray, AB

2012
M.M. Robinson High School
Nominated by Karen Coulter

Burlington, ON

2012
Monsignor Doyle CSS
Nominated by Kimberly Myers

Cambridge, ON

2012
Dalbrae Academy
Nominated by Denis Cormier

Mabou, NS

2012
South Huron DHS
Nominated by Heather Foran

Exeter, ON

2012
Adult High School
Nominated by Bill Clarke

Ottawa, ON

2012
Dartmouth High School
Nominated by Jennifer Adams

Dartmouth, NS

2012
Ajax High School
Nominated by Scott Farndon

Ajax, ON

2012
ERNEST MANNING HIGH SCHOOL
Nominated by MYRA HOOD

CALGARY, AB

2012
Central Memorial High School
Nominated by Ronda Knowles Connop

Calgary, AB

2012
Earl Marriott Secondary
Nominated by Ron Webster

Surrey, BC

2012
Regent Christian Academy
Nominated by Pamela Hiller

Surrey, BC

2012
École secondaire Château-Jeunesse
Nominated by Mélanie Nadon

Longlac, ON

2012
Mount Boucherie Secondary
Nominated by John Simonson

West Kelowna, BC

2012
Assiniboia Composite High school
Nominated by Alison Lewis

Assiniboia, SK

2012
St. Maximilian Kolbe
Nominated by Barbara Zen

Aurora, ON

2012
Corner Brook Regional High
Nominated by Debbie Lindahl

Corner Brook, NL

2012
ST. MARY'S HIGH SCHOOL
Nominated by Joanne Levato

KITCHENER, ON

2012
Merritt Secondary
Nominated by Bhavanjit Panghali

Merritt, BC

2012
Georges Vanier Secondary School
Nominated by Theodore Tzalalis

Toronto, ON

2012
St. Peters Secondary School
Nominated by Marcia Winkelman

Barrie, ON

2012
Warman High School
Nominated by Michael Collins

Warman, SK

2012
Belle River District High School
Nominated by Krysta Brosseau

Belle River, ON

2012
Central New Brunswick Academy
Nominated by James Mills

New Bandon, NB

2012
Harvey High
Nominated by Jane Fiander

Harvey Station, NB

2012
LAKEFIELD DISTRICT SECONDARY SCHOOL
Nominated by Robert Roy

LAKEFIELD, ON

2012
Clearwater Secondary School
Nominated by Patricia Persad

Clearwater, BC

2012
Thistletown Collegiate Institute
Nominated by Randy Palermo

Toronto, ON

2012
West Humber Collegiate
Nominated by Anna Faraj

Etobicoke, ON

2012
George Harvey Collegiate Institute
Nominated by Ron Watts

Toronto, ON

2012
LETHBRIDGE COLLEGIATE INSTITUTE
Nominated by BILL BARTLETT

LETHBRIDGE, AB

2012
Pauline Johnson Collegiate
Nominated by Ed Wilson

Brantford, ON

2012
Buck Mountain Central School
Nominated by Tracy Dennis

Buck Lake, AB

2012
Millwood High School
Nominated by Andrew Gosney

Lower Sackville, NS

2012
St. John's College
Nominated by Rob Cambell

Brantford, ON

2012
Elwood Regional High School
Nominated by Jamie Park

Deer Lake, NL

2012
Centennial
Nominated by Lynda Hunter-Burge

Calgary, AB

2012
Lambton-Kent Composite School
Nominated by Janice Wranich

Dresden, ON

2012
Pasadena Academy
Nominated by Shelley Greene-Cornick

Pasadena, NL

2012
Correlieu Secondary
Nominated by Martha Waldon

Quesnel, BC

2012
Etobicoke School of the Arts
Nominated by Laura Pong

Toronto, ON

2012
Crestwood
Nominated by Carol Lemm

Peterborough, ON

2012
KILDONAN EAST COLLEGIATE
Nominated by Chantelle Schoofs

WINNIPEG, MB

2012
Melfort and Unit Comprehensive Collegiate
Nominated by Jerry Heffernan

Melfort, SK

2012
001U0000008dVqIIAU
Nominated by 003U0000007Bhs4IAC

Dalhousie, NB

2012
Sussex Regional High School
Nominated by Lori Byers

Sussex, NB

2012
G.L. Roberts C.V.I.
Nominated by Ian Frazer

Oshawa, ON

2012
Reynolds Secondary School
Nominated by Alana Charlton

Victoria, BC

2012
BALCARRES COMMUNITY SCHOOL
Nominated by Deanna Hollerbaum

BALCARRES, SK

2012
Father Michael Goetz S. S.
Nominated by Rita Nolan

Mississauga, ON

2012
Regiopolis-Notre Dame
Nominated by Cathy Griffin

Kingston, ON

2012
Lindsay Collegiate and Vocational Institute
Nominated by Kathy Naylor

Lindsay, ON

2012
École secondaire catholique régionale de Hawkesbury
Nominated by Stéphane Beaulne

Hawkesbury, ON

2012
Kingston Collegiate & Vocational Institute
Nominated by Cyndi Forrest-Gregoire

Kingston, ON

2012
Pickering High School
Nominated by Tania Craig

Ajax, ON

2012
M.A. Riffel High School
Nominated by Denise Endicott

Regina, SK

2012
Nelson High School
Nominated by Peter Bird

Burlington, ON

2012
Strathroy District Collegiate Institute
Nominated by Garth Newton

Strathroy, ON

2012
LEDUC COMPOSITE HIGH SCHOOL
Nominated by BILL ROMANCHUK

LEDUC, AB

2012
Central Kings Rural
Nominated by Sharon Braun

Cambridge, NS

2012
Frances Kelsey Secondary School
Nominated by Marilyn Sandford

Mill Bay, BC

2012
Dr. Martin LeBoldus High School
Nominated by Rhonda Horvath

Regina, SK

2012
Strathcona-Tweedsmuir School
Nominated by Helen Harper

Okotoks, AB

2012
Western Canada High
Nominated by Mike Kufeldt

Calgary, AB

2012
TanenbaumCHAT Wallenberg
Nominated by Sandra Miller

Toronto, ON

2012
The Bishop Strachan School
Nominated by Rupa Mehra

Toronto, ON

2012
Spiritwood High School
Nominated by Shannon MacFarlane

Spiritwood, SK

2012
Charles Bloom Elementary Secondary
Nominated by Ken Gatzke

Lumby, BC

2012
Lumsden High School
Nominated by Randy Wihlidal

Lumsden, SK

2012
Ecole secondaire de la Seigneurie
Nominated by Marc-Andre Mercier

Quebec, QC

2012
Delta Secondary School
Nominated by Erin Rohwer

Delta, BC

2012
TanenbaumCHAT Kimel Family Education Centre
Nominated by Richard Stoll

Vaughan, ON

2012
Mackenzie Secondary School
Nominated by Anita Richardson

Mackenzie, BC

2012
Whistler Secondary School
Nominated by Kevin Titus

Whistler, BC

2012
Southridge School
Nominated by Hilary Lehn

Surrey, BC

2012
Sandalwood Heights Secondary School
Nominated by Rosemary Costa

Brampton, ON

2012
Richview Collegiate Institute
Nominated by Carol Lau Liew

Etobicoke, ON

2012
Glaslyn Central School
Nominated by Brian Goota

Glaslyn, SK

2012
W.R. Myers High School
Nominated by Shane McKay

Taber, AB

2012
J. Percy Page High School
Nominated by Holly Gerke

Edmonton, AB

2012
Public
Nominated by Tracy Romano

Vancouver, BC

2012
Sir John A Macdonald
Nominated by Anita Darrell

Hamilton, ON

2012
École publique Renaissance
Nominated by Cindy Bergeron

Timmins, ON

2012
Dr. JH Gillis Regional High School
Nominated by Mary MacDonald

Antigonish, NS

2012
Liverpool Regional High School
Nominated by Jackie Leonard

Liverpool, NS

2012
Madawaska Valley District High School
Nominated by Carrie Sweeney

Barry's Bay, ON

2012
St. Paul's High School
Nominated by Mr. Stacy Dainard

Winnipeg, MB

2012
Michael Power St. Joseph Catholic Secondary School
Nominated by Marusia Kondrat

Etobicoke, ON

2012
Sir Robert Borden High School
Nominated by Mark Mullins

Nepean, ON

2012
James M. Hill Memorial High School
Nominated by Krista Hamilton

Miramichi, NB

2012
Blessed Trinity Catholic Secondary School
Nominated by Josephine Moretuzzo

Grimsby, ON

2012
Grey Highlands Secondary School
Nominated by Patty Shields

Flesherton, ON

2012
ECOLE MISSION SECONDARY
Nominated by Jim Pearce

MISSION, BC

2012
ECOLE SECONDAIRE SAINT CHARLES GARNIER
Nominated by Andre Savard

WHITBY, ON

2012
West Hill Secondary School
Nominated by Kelly Wilkins

Owen Sound, ON

2012
Sullivan Heights Secondary
Nominated by Rex Hayes

Surrey, BC

2012
Brantford Collegiate Institute
Nominated by Maureen Alfano

Brantford, ON

2012
Collège catholique Franco-ouest
Nominated by Janice Richard

Nepean, On

2012
Chatham Kent Secondary School
Nominated by Sharon Lesy

Chatham, ON

2012
Clavet Composite School
Nominated by Brendan O'Reilly

Clavet, SK

2012
Melville Comprehensive
Nominated by John Svenson

Melville, SK

2012
Hillcrest High School
Nominated by Ashley Richards

Ottawa, ON

2012
Collingwood School
Nominated by Holly Schofield

West Vancouver, BC

2012
Manitoulin
Nominated by Leslie Marshall

M'Chigeeng, ON

2012
Carberry Collegiate
Nominated by Michelle McMillan

Carberry, MB

2012
Summerland Secondary School
Nominated by Donna Moroz

Summerland, BC

2012
Dante Alighieri Academy
Nominated by Lily Mavrogiannis

Toronto, ON

2012
Brebeuf College School
Nominated by John Murphy

Toronto, ON

2012
Lewisporte Collegiate
Nominated by Angela Wilmott

Lewisporte, NL

2012
Leo Hayes High School
Nominated by Alvaretta Smith

Fredericton, NB

2012
West Elgin Secondary School
Nominated by Barbara Ross

West Lorne, ON

2012
King David High School
Nominated by Nancy Parry

Vancouver, BC

2012
St. Augustine CHS
Nominated by Bernie Smith

Markham, ON

2012
Crescent Heights High School
Nominated by Lynn McLaughlin

Calgary, AB

2012
Beattie School of the Arts
Nominated by Barb Hamblett

Kamloops, BC

2012
Parkland Secondary School
Nominated by Mark Fraser

Sidney, BC

2012
Dr. G.W. Williams S.S
Nominated by Sue Durbacz

Aurora, ON

2012
Garibaldi Secondary School
Nominated by Susan Beyer

Maple Ridge, BC

2012
St. Joseph's Catholic High School
Nominated by Diana Bon-Pickering

Windsor, ON

2012
Centennial Secondary School
Nominated by Leanne Soden

Belleville, ON

2012
Tamanawis
Nominated by Margaux Molson

Sureey, BC

2012
Ecole Panorama Ridge Secondary
Nominated by Kirsten Falk

Surrey, BC

2012
gananoque secondary School
Nominated by Chris Boston

Gananoque, ON

2012
Clayton Heights Secondary
Nominated by Bruce Dayton

Surrey, BC

2012
Maple High School
Nominated by Tania Pittiglio

Maple, ON

2012
Laura Secord SS
Nominated by Nicole Goodwin

St. Catharines, ON

2012
Technical Vocational High School
Nominated by Geordie Wilson

Winnipeg, MB

2012
Ulpanat Orot
Nominated by Shari Weinberg

Toronto, ON

2012
Sands Secondary
Nominated by Susan Deane

Delta, BC

2012
Manitouwadge High School
Nominated by John Baisch

Manitouwadge, ON

2012
Downsview
Nominated by Monica de Jersey

North York, ON

2012
Dunbarton High School
Nominated by Ingrid Mohorovic

Pickering, ON

2012
Sydney Academy
Nominated by Paula Pace

Sydney, NS

2012
Mayfield Secondary School
Nominated by Charlene Grant

Caledon, ON

2012
North Battleford Comprehensive High School
Nominated by Roxanne Smart

North Battleford, SK

2012
Sacred Heart High School
Nominated by Christy Mount

Walkerton, ON

2012
Archbishop M. C. O'Neill
Nominated by David Beriault

Regina, SK

2012
Peace Wapiti Academy
Nominated by Beth Zazula

Grande Prairie, AB

2012
Bassano School
Nominated by Janice Schaffer

Bassano, AB

2012
Edmonton Christian High
Nominated by Rick Pease

Edmonton, AB

2012
Notre Dame High School
Nominated by Sally Tellis

Toronto, ON

2012
All Saints Catholic Secondary School
Nominated by Claudine Longo

Whitby, ON

2012
Musquodoboit Rural High School
Nominated by Angela MacKenzie Boudreau

Middle Musquodoboit, NS

2012
Bow Valley High School
Nominated by Lana Allen

Cochrane, AB

2012
Trenton High School
Nominated by Heather Bossa

Trenton, ON

2012
Cardinal Leger
Nominated by Dolores Proietti

Brampton, ON

2012
École secondaire publique Northern
Nominated by Marc Lavigne

Sturgeon Falls, ON

2012
Louise Arbour Secondary School
Nominated by Linda Galen

Brampton, ON

2012
Haliburton Highlands Secondary School
Nominated by Jennifer Paton

Haliburton, ON

2012
Meadowvale SS
Nominated by Mohammed Dendar

Mississauga, ON

2012
A.N. Myer Secondary School
Nominated by Roberta Harper

Niagara Falls, ON

2012
Two Hills School
Nominated by Joanne Elkow

Two Hills, AB

2012
Citadel High
Nominated by Susan Creaser

Halifax, NS

2012
Father Henry Carr C.S.S.
Nominated by Lisa Gomes

Toronto, ON

2012
Parkside Collegiate
Nominated by Darlene Denniss

St. Thomas, Ont

2012
Fredericton High School
Nominated by Joanne Williams

Fredericton, NB

2012
Governor Simcoe
Nominated by Tim Tope

St. Catharines, ON

2012
College Heights Secondary
Nominated by Judy Polysou

Prince George, BC

2012
École secondaire Kelvin High School
Nominated by Melani Decelles

Winnipeg, MB

2012
Westmount
Nominated by Jyoti Nagpal

Hamilton, ON

2012
L'Amoreaux Collegiate Institute
Nominated by Johnson Kong

Scarborough, ON

2012
Holy Cross Catholic
Nominated by Margaret Hickey

Peterborough, ON

2012
Moncton High School
Nominated by Angela Williams

Moncton, NB

2012
KLDCS
Nominated by Marc LaRouche

Kirkland Lake, ON

2012
Burnaby North Secondary School
Nominated by Vincent Chan

Burnaby, BC

2012
Notre Dame High School
Nominated by Henry Szydlik

Bonnyville, AB

2012
Lester B.Pearson C.I.
Nominated by Peter Paulseth

Toronto, ON

2012
Father John Redmond
Nominated by Susan Longo-Santia

Toronto, ON

2012
Red Lake District High School
Nominated by Sandra Martone

Red Lake, ON

2012
Hunting Hills High School
Nominated by Karyn Barber

Red Deer, AB

2012
Trinity College School
Nominated by Evan Legakis

Port Hope, ON

2012
St. Matthew
Nominated by JoAnn VanderVoort

Orleans, ON

2012
Claremont Secondary School
Nominated by Amanda Giese

Victoria, BC

2012
École secondaire catholique l'Horizon
Nominated by Christine Brunette

Val Caron, ON

2012
Danforth Collegiate and Technical Institute
Nominated by Melissa Hurst

Toronto, ON

2012
St. James' Regional High
Nominated by David Clarke

Port aux Basques, NL

2012
Holy Cross Catholic Secondary School
Nominated by Joseph Zaroda

St. Catharines, ON

2012
Burnsview Secondary
Nominated by Kim Jew

Delta, BC

2012
G. W. Graham Middle Secondary School
Nominated by Diego Testa

Chilliwack, BC

2012
École HJ Cody School
Nominated by Dave Elwood

Sylvan lake, AB

2012
David Thompson Secondary School
Nominated by Darren Danyluk

Invermere, BC

2012
Crocus Plains Regional Secondary School
Nominated by Alison Porter

Brandon, MB

2012
John Caldwell School
Nominated by Patricia McCarthy-Sorensen

Grand Falls, NB

2012
Galt Collegiate Institute and Vocational School
Nominated by Beth Genovese

Cambridge, ON

2012
Bowmanville High School
Nominated by Lynn Davidson

Bowmanville, ON

2012
Gordon Graydon Memorial Seconday School
Nominated by Nada Tijanic

Mississauga, ON

2012
Centennial Collegiate
Nominated by Jackie Stokvis-Flaherty

Saskatoon, SK

2012
HORTON HIGH SCHOOL
Nominated by George Armstrong

WOLFVILLE, NS

2012
Daniel McIntyre Collegiate Institute
Nominated by Brian Ottenbreit

Winnipeg, MB

2012
École secondaire publique Odyssée
Nominated by Ashli Lewis

North Bay, ON

2012
Peter Skene Ogden Senior Secondary
Nominated by Vic Brett

100 Mile House, BC

2012
LORETTO ABBEY CATHOLIC SECONDARY SCHOOL
Nominated by ALDA BASSANI

TORONTO, ON

2012
École secondaire de Clare
Nominated by Lynne Theriault

La Butte, NS

2012
Campobello Island Consolidated School
Nominated by Robert Newman

Wilson's Beach, NB

2012
Halifax Grammar School
Nominated by Laura Brock

Halifax, NS

2012
Kinkora Regional High School
Nominated by Shelley Tremere

Kinkora, PE

2012
Rosetown Central High School
Nominated by Tracey Uhrich

Rosetown, SK

2012
Fenelon Falls S.S.
Nominated by Rhys Warren

Fenelon Falls, ON

2012
Didsbury High School
Nominated by Todd Klein

Didsbury, AB

2012
Dauphin Regional Comprehensive Secondary School
Nominated by Mavis Stokotelny

Dauphin, MB

2012
URSULA FRANKLIN ACADEMY
Nominated by Tito Faria

TORONTO, ON

2012
Earl Haig Secondary School
Nominated by Gael Robertson-Craig

Toronto, ON

2012
Aurora High School
Nominated by Patti Anglin

Aurora, ON

2012
Bishop O'Byrne High School
Nominated by Charlene MacKinnon

Calgary, AB

2012
Pleasant Valley Secondary School
Nominated by Robert MacAulay

Armstrong, BC

2012
Northumberland Regional High School
Nominated by Aileen Pitts

Westville, NS

2012
Valleyview Secondary School
Nominated by Ariane Gavelin

Kamloops, BC

2012
Parkside High School
Nominated by Greg Gregorioui

Dundas, ON

2012
Sackville High School
Nominated by Karen Johnston-Hutchins

Lower Sackville, NS

2012
Rutland Senior
Nominated by Sandra Curran

Kelowna, BC

2012
St. Stephen High School
Nominated by Don Walker

St. Stephen, NB

2012
George S. Henry Academy
Nominated by Yvon Cote

Toronto, ON

2012
JH Picard
Nominated by Colleen Dunkley

Edmonton, AB

2012
Clear Water Academy
Nominated by Patrick Glashan

Calgary, AB

2012
Queen Elizabeth High School
Nominated by Alana Orchard

Calgary, AB

2012
James Cardinal McGuigan
Nominated by Catherine Cimini

Toronto, ON

2012
London South Collegiate Institute
Nominated by Stephen McNeill

London, ON

2012
Hillmond Central School
Nominated by Nicole Robertson

Lloydminster, SK

2012
St Thomas Aquinas Catholic Secondary School
Nominated by Susan Mooney

Lindsay, ON

2012
St. Patrick Catholic Secondary School
Nominated by Thomas Beauvais

Toronto, ON

2012
Strathmore High School
Nominated by Karen Harris

Strathmore, AB

2012
MARKVILLE SECONDARY
Nominated by WAYNE JOHNSON

MARKHAM, ON

2012
Kerrobert Composite School
Nominated by Greg Kenyon

Kerrobert, SK

2012
Wainwright High School
Nominated by Vince Saretsky

Wainwright, AB

2012
Dr. John M. Denison S.S.
Nominated by Carolyn Albanese

Newmarket, ON

2012
Leaside High School
Nominated by Julie Cudmore

Toronto, On

2012
Booth Memorial High School
Nominated by Gail Zwicker

St. John's, NL

2012
Sheldon-Williams Collegiate
Nominated by Delaine Anderson

Regina, SK

2012
Richmond Christian School
Nominated by Roy Campbell

Richmond, BC

2012
Carleton North High School
Nominated by Beth McCready

Florenceville - Bristol, NB

2012
R.A. McMath Secondary
Nominated by Mark Pattern

Richmond, BC

2012
Smithers Secondary
Nominated by Jim Cameron

Smithers, BC

2012
Collège Béliveau
Nominated by Monique Roy

Winnipeg, MB

2012
W.G. Murdoch
Nominated by Greg Roberts

Crossfield, AB

2012
Charlottetown Rural High School
Nominated by Paul Power

Charlottetown, PE

2012
Port Moody Secondary School
Nominated by Warren Chang

Port Moody, BC

2012
Marymount Academy
Nominated by Lucie Lapalme-Cullen

Sudbury, ON

2012
Sir Alexander Mackenzie School
Nominated by Jeremy Baillie

Hagensborg, BC

2012
FOOTHILLS COMPOSITE HIGH SCHOOL\ ALBERTA HIGH SCHOOL OF FINE ARTS
Nominated by TODD SCHMEKEL

OKOTOKS, AB

2012
Cobequid Educational Centre
Nominated by Raymond Boudreau

Truro, NS

2012
Robert Bateman High School
Nominated by Christina Parmigiani

Burlington, ON

2012
Woodstock High School
Nominated by Kimberly Burry

Woodstock, NB

2012
Notre Dame Catholic Secondary School
Nominated by Paul Leonard

Burlington, ON

2012
Middlefield Collegiate Institute
Nominated by Nigel Escoffery

Markham, On

2012
Salmon Arm Secondary
Nominated by Coral Ghiglione

Salmon Arm, BC

2012
Westmount School Complex
Nominated by Cheryl Mangin

SWAN LAKE, MB

2012
Monsignor McCoy High School
Nominated by Sandra Richard

Medicine Hat, AB

2012
Lambton Central Collegiate Vocational Institute
Nominated by Allan Shaw

Petrolia, ON

2012
Medway High School
Nominated by Mary Leipala

Arva, ON

2012
East Elgin Secondary School
Nominated by Brendon White

Aylmer, ON

2012
Dr. E.P. Scarlett
Nominated by Michael McKillop

Calgary, AB

2012
Tagwi Secondary School
Nominated by David Spencer

Avonmore, ON

2012
Fellowes HIgh School
Nominated by Laurie Johnson

Pembroke, ON

2012
Catholic Central High School
Nominated by Keith Gibbons

London, ON

2012
Philip Pocock Catholic S.S.
Nominated by Franca Tasciotti

Mississauga, ON

2012
RIchmond Acadmey
Nominated by Margaret MacMillan

Louisdale, NS

2012
Riverside Secondary
Nominated by Paul Lemire

Port Coquitlam, BC

2012
Western Technical Commercial School
Nominated by Tina Morrison

Toronto, ON

2012
Laval High Scool
Nominated by Connie Newhook

Placentia, NL

2012
Regina Christian School
Nominated by Krista Munson

Regina, SK

2012
Smithville District Christian High
Nominated by Linda Booy-Korvemaker

Smithville, ON

2012
Msgr.Paul Dwyer C.H.S
Nominated by Randy Boissoin

Oshawa, ON

2012
South Delta Secondary
Nominated by Trisha Foster

Delta, BC

2012
Middleton Regional High School
Nominated by Nova Keddy

Middleton, NS

2012
Cobourg District Collegiate Institute East
Nominated by Erin MacKenzie

Cobourg, ON

2012
Canon Richards Memorial Academy
Nominated by Marsha Genge

Flowers Cove, NL

2012
École Secondaire Ballenas Secondary School
Nominated by Gregory Meredith

Parksville, BC

2012
A.B. Lucas Secondary School
Nominated by Marci Aitken

London, ON

2012
E.C Drury
Nominated by Denise Ronan

Milton, ON

2012
Magee
Nominated by Sharon Tanabe

Vancouver, BC

2012
Harry Ainlay
Nominated by Patricia Skolski

Edmonton, AB

2012
Westwood Collegiate
Nominated by Carla Bennett

Winnipeg, MB

2012
Port Hardy Secondary School
Nominated by Steve Gray

Port Hardy, BC

2012
West Point Grey Academy
Nominated by Ralph Huygens

Vancouver, BC

2012
Innisdale Secondary School
Nominated by Lisa Swain

Barrie, ON

2012
Mitchell District High School
Nominated by Michelle Clarke

Mitchelle, ON

2012
Central Huron Secondary School
Nominated by Linda Doig

Clinton, ON

2012
Kipling School
Nominated by Jennifer Bieber

Kipling, SK

2012
J.M.A. Armstrong High School
Nominated by Paul Merrigan

Salisbury, NB

2012
Rundle College Senior High School
Nominated by Sarah Dunsford

Calgary, AB

2012
DURHAM CHRISTIAN HIGH SCHOOL
Nominated by Tammyu Dibbits

BOWMANVILLE, ON

2012
Rothesay High School
Nominated by Paulette Godwin

Rothesay, NB

2012
École secondaire de Par-En-Bas
Nominated by Denise Bourque

Yarmouth, NS

2012
THOMAS HANEY SECONDARY SCHOOL
Nominated by SEAN NOSEK

MAPLE RIDGE, BC

2012
Baldur School
Nominated by Randy Hanson

Baldur, MB

2012
Centennial
Nominated by Patricia Buddo

Guelph, ON

2012
Walkerville Collegiate Institute
Nominated by Michael Maynard

Windsor, ON

2012
Jobworks Adult Learning Centre
Nominated by Sue Riel

Winnipeg, MB

2012
St. Francis Xavier S.S.
Nominated by Jim Horvath

Mississauga, ON

2012
Shaftesbury High Schoo
Nominated by Stan Wiebe

Winnipeg, MB

2012
Martingrove Collegiate
Nominated by Jennifer Archer

Etobicoke, ON

2012
New Germany Rural High School
Nominated by Kate Stringer

New Germany, NS

2012
Pender Harbour
Nominated by Mark Heidebrecht

Madeira Park, BC

2012
Okanagan Mission Secondary
Nominated by Marilyn Green

Kelowna, BC

2012
Brentwood College School
Nominated by Gerry Pennells

Mill Bay, BC

2012
Bearspaw Christian School
Nominated by Bill Lindemulder

Calgary, AB

2012
Central Butte School
Nominated by Clayton Menzies

Central Butte, SK

2012
Donald A. Wilson Secondary School
Nominated by Natalie Morgan

Whitby, ON

2012
Lester B. Pearson High School
Nominated by Lisa Galay

Burlington, ON

2012
Lambrick Park
Nominated by Joan Thain

Victoria, BC

2012
York House School
Nominated by Anita Irani

Vancouver, BC

2012
Sutherland Secondary
Nominated by John McGowan

North Vancouver, BC

2012
St. Michael's School
Nominated by Don Kuchison

Pincher Creek, AB

2012
Waterford District High School
Nominated by Rob Malcolm

Waterford, ON

2012
Holy Trinity Catholic
Nominated by Andrew Austin

Courtice, ON

2012
Frontenac Secondary
Nominated by Jo Bishop

Kingston, ON

2012
MURDOCH MACKAY COLLEGIATE
Nominated by DARWIN MACFARLANE

WINNIPEG, MB

2012
Central Technical School
Nominated by Louise Baldacchino

Toronto, ON

2012
University of Toronto Schools
Nominated by Krista Winston

Toronto, ON

2012
Georgian Bay Secondary School
Nominated by Mike Page

Meaford, ON

2012
North Toronto CI
Nominated by Joel Gorenkoff Gorenkoff

Toronto, ON

2012
Windermere Secondary
Nominated by Kelly Bosello

Vancouver, BC

2012
Brockville Collegiate Institute
Nominated by Nancy FitzPatrick

Brockville, ON

2012
STAYNER COLLEGIATE INSTITUTE
Nominated by BEN MURRAY

STAYNER, ON

2012
John G. Diefenbaker High School
Nominated by Hannah MacDonald

Calgary, AB

2012
Iroquois Ridge High School
Nominated by Nancy Anstett

Oakville, ON

2012
Seaquam Secondary School
Nominated by Jenny Gehiere

Delta, BC

2012
Marianopolis College
Nominated by Pamela Sherwin

Westmount, QC

2012
King's-Edgehill
Nominated by John Naugler

Windsor, NS

2012
Enver Creek
Nominated by Dan Zaklan

Surrey, BC

2012
Bowness High School
Nominated by Dawn Berry

Calgary, AB

2012
South Kamloops Secondary School
Nominated by Fran Kioka

Kamloops, BC

2012
Kitsilano Secondary
Nominated by Jo-Anne McCluskie

Vancouver, BC

2012
Johnston Heights
Nominated by Ed Chow

Surrey, BC

2012
A.Y. Jackson Secondary School
Nominated by Tatsu Takada

Toronto, ON

2012
Palmer Secondary
Nominated by Julia Lin

Richmond, BC

2012
White Oaks Secondary
Nominated by Rick Pascoe

Oakville, ON

2012
Thornhill Secondary School
Nominated by Howard Belman

Thornhill, ON

2012
Robert Bateman Secondary
Nominated by Bruno Bergen

Abbotsford, BC

2012
Cartwright High School
Nominated by Marni Breceda

Blackstock, ON

2012
Korah Collegiate
Nominated by Julie Zachary

Sault Ste. Marie, ON

2012
Delisle Composite High School
Nominated by Barb Kielo

Delisle, SK

2012
Orillia District Collegiate
Nominated by Lynn Toye

ORILLIA, ON

2012
Chilliwack Secondary School
Nominated by Brian Fehlauer

Chilliwack, BC