2016 Schulich Leader Nominees

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Nominated by:
Nancy Mee
MAYFIELD SECONDARY SCHOOL
Caledon, Ontario
Nominated by:
Alex Grant
ERIC HAMBER SECONDARY SCHOOL
VANCOUVER, British Columbia
Nominated by:
Charlene MacKinnon
Bishop O'Byrne High School
Calgary, Alberta
Nominated by:
Susan McIntosh
GLADSTONE SECONDARY SCHOOL
VANCOUVER, British Columbia
Nominated by:
Kris Wiley
Perth
Perth, Ontario
Nominated by:
Erin MacKenzie
Cobourg Collegiate Institute
Cobourg, Ontario
Nominated by:
David Santos
Archbishop Carney Regional Secondary
PORT COQUITLAM, British Columbia
Nominated by:
Sue Ward
Bridgetown Regional High School
Bridgetown, Nova Scotia
Nominated by:
Elizabeth Paterson
ERIN DISTRICT HIGH SCHOOL
ERIN, Ontario
Nominated by:
Willeke Amundrud
DR. FOLKINS COMMUNITY SCHOOL
CHAUVIN, Alberta
Nominated by:
Jackie Walton
Grimsby Secondary School
Grimsby, Ontario
Nominated by:
Elyse Blicker
Richmond Green Secondary School
Richmond Hill, Ontario
Nominated by:
Sue Dhillon
Metropolitan Preparatory Academy
TORONTO, Ontario
Nominated by:
Debra Hofrichter
Forest Heights Community School
Chester Basin, Nova Scotia
Nominated by:
Sylvie Rossignol
Cégep de Rivière-du-Loup
Rivière-du-Loup, Quebec
Nominated by:
Enso De Longhi
Preston High School
Cambridge, Ontario
Nominated by:
Allan MacMillan
ST. JEROME'S SCHOOL
VERMILION, Alberta
Nominated by:
Amanda Dodd
ST. KEVIN'S HIGH SCHOOL
GOULDS, Newfoundland
Nominated by:
Kathryn Smith
Fogo Island Central Academy
Fogo Island, Newfoundland
Nominated by:
Paul Vincent
Ascension Collegiate
Bay Roberts, Newfoundland
University of Waterloo
Nominated by:
Caroline Doré
Cégep régional de Lanaudière - L'Assomption Campus
L'Assomption, Quebec
Université Laval
Nominated by:
Paulette Godwin
Rothesay High School
Rothesay, New Brunswick
Nominated by:
ROXANNE FUDGE
FRANK SPRAGINS HIGH SCHOOL
FORT MCMURRAY, Alberta
Nominated by:
Siobhan Quinn
ALL SAINTS CATHOLIC SECONDARY SCHOOL
WHITBY, Ontario
Nominated by:
Craig Robertson
NOTTAWASAGA PINES SECONDARY SCHOOL
ANGUS, Ontario
Nominated by:
Trina Connors
Gander Collegiate
Gander, Newfoundland
Nominated by:
Kerrie Pellarin
Twin Lakes Secondary School
Orillia, Ontario
Nominated by:
John Lobo
ONOWAY JR\ SR HIGH SCHOOL
ONOWAY, Alberta
Nominated by:
Susan MacNeil
Bishop Grandin High School
Calgary, Alberta
Nominated by:
Jay Prepchuk
Handsworth Secondary
Vancouver, British Columbia
Nominated by:
Sophie Lanthier
Collège catholique Samuel-Genest
Ottawa, Ontario
Nominated by:
Jennifer Harlow
LOCKEPORT REGIONAL HIGH SCHOOL
LOCKEPORT, Nova Scotia
Nominated by:
Rosalyn Best
Kitsilano Secondary
Vancouver, British Columbia
Nominated by:
Kim English
TORONTO FRENCH SCHOOL
TORONTO, Ontario
Nominated by:
DANIEL JEAN
DEBDEN SCHOOL
DEBDEN, Saskatchewan
Nominated by:
Anna Boyd
UWC Atlantic College - UK
LLANTWIT MAJOR,
Nominated by:
David Kitchen
Sir Winston Churchill S.S.
St. Catharines, Ontario
Nominated by:
Patrick Hayden
HERITAGE CHRISTIAN SCHOOL
Kelowna, British Columbia
Nominated by:
Joelle d'Entremont
DIGBY REGIONAL HIGH SCHOOL
DIGBY, Nova Scotia
Nominated by:
Dave Truss
Inquiry Hub Secondary School
Coquitlam, British Columbia
Nominated by:
Gina Sas
ST. MICHAEL'S SCHOOL
BOW ISLAND, Alberta
Nominated by:
April Cottreau
SANDY LAKE ACADEMY
BEDFORD, Nova Scotia