2016 Schulich Leader Nominees

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Nominated by:
Eliane Houle Demers
École secondaire catholique L'Escale
Rockland, Ontario
Nominated by:
Sharon Jesson
Edward Milne Community School
Sooke, British Columbia
Nominated by:
Garry Culbertson
CHEMAINUS SECONDARY SCHOOL
CHEMAINUS, British Columbia
Nominated by:
Penny Bailey
Paradise Hill School
Paradise Hill, Saskatchewan
Nominated by:
Shannon Lee
Campobello Island Consolidated School
Wilson's Beach, New Brunswick
Nominated by:
Ray Power
Ursuline College Chatham
Chatham, Ontario
Nominated by:
Jody Miller
Cawthra Park Secondary School
Mississauga, Ontario
Western University
Nominated by:
John Murphy
BREBEUF COLLEGE SECONDARY SCHOOL
NORTH YORK, Ontario
Nominated by:
Gail Balfour
FRONTIER SCHOOL
FRONTIER, Saskatchewan
Nominated by:
PAM DAVIDSON
Springbank Community High School
Calgary, Alberta
Nominated by:
MIKKI WHITE
Above & Beyond Learning Experience
ALLISTON, Ontario
Nominated by:
Jean Theriault
ECOLE SECONDAIRE NOUVELLE ALLIANCE
BARRIE, Ontario
Nominated by:
Amanda St. Jean
John F Ross CVI
Guelph, Ontario
Nominated by:
Yanik Boudreau
ECOLE SECONDAIRE ECHO DU NORD
KAPUSKASING, Ontario
Nominated by:
Pim Schon
LANGLEY CHRISTIAN HIGH
Langley, British Columbia
Nominated by:
Tina Morrison
Western Technical-Commercial School
Toronto, Ontario
Nominated by:
David Owczar
ST. PAUL'S HIGH SCHOOL
Winnipeg, Manitoba
Nominated by:
Sherry MacLachlan
Char-Lan District High School
WILLIAMSTOWN, Ontario
Nominated by:
Dara Waterstreet
J.L. Crowe Secondary
Trail, British Columbia
Nominated by:
Kim Jew
Delta Secondary
Delta, British Columbia
Nominated by:
Effie Lagoudis
Gordon Graydon Memorial Secondary School
Mississauga, Ontario
Nominated by:
Susan Deane
Sands Secondary
Delta, British Columbia
Nominated by:
Mark Pattern
Robert A. McMath
Richmond, British Columbia
Nominated by:
Aylisa Jatindranauth
Glenforest Secondary School
Mississauga, Ontario
Nominated by:
Tom Milburn
Lakefield College School
Lakefield, Ontario
Nominated by:
Matthew Ferguson
ARCHBISHOP O'LEARY HIGH SCHOOL
EDMONTON, Alberta
Nominated by:
Jason McKechnie
Nelson McIntyre Collegiate
Winnipeg, Manitoba
Nominated by:
Warren Fick
RIVERDALE COLLEGIATE INSTITUTE
TORONTO, Ontario
Nominated by:
Kathryn Fitzpatrick
Marianopolis College
Westmount, Quebec
Nominated by:
Rob Wolf
St. Mary's Academy
Sherbrooke, Nova Scotia
Nominated by:
Andrew Peacock
St Michael's Choir School
Toronto, Ontario
Nominated by:
Nicole Anne Daigle
Champlain St. Lawrence
Quebec, Quebec
Nominated by:
Cora Pickering
R.E. Mountain Secondary School
Langley, British Columbia
Nominated by:
Hannah MacDonald
J G Diefenbaker
Calgary, Alberta
Nominated by:
Lisa Spence
LLOYDMINSTER COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL
LLOYDMINSTER, Alberta
Nominated by:
Kristy Marsh
Harry Ainlay
Edmonton, Alberta
Nominated by:
Frances Crnkovic
Notre Dame College School
Welland, Ontario
Nominated by:
Sandra Tobin Careen
ST. JOHN BREBEUF SCHOOL
ABBOTSFORD, British Columbia
Nominated by:
Diego Testa
Sardis Secondary School
Chilliwack, British Columbia
Nominated by:
Stuart Brigden
YALE SECONDARY SCHOOL
ABBOTSFORD, British Columbia
Nominated by:
Sharon Lesy
Chatham Kent Secondary School
Chatham, Ontario
Nominated by:
Mara Baldassi
Etobicoke School of the Arts
Toronto, Ontario