2016 Schulich Leader Nominees

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Nominated by:
Martin Lambert
Cégep de Sherbrooke
Sherbrooke, Quebec
Nominated by:
Angela Ventrice
EMILY CARR SECONDARY SCHOOL
WOODBRIDGE, Ontario
Nominated by:
Allan Shaw
Lambton Central Collegiate Vocational Institute
Petrolia, Ontario
Nominated by:
Marcia Winkelman
ST. PETERS SECONDARY SCHOOL
BARRIE, Ontario
Nominated by:
Barbara Gordon
CHINGUACOUSY SECONDARY SCHOOL
BRAMPTON, Ontario
Nominated by:
Carly Bickle
DANFORTH COLLEGIATE AND TECHNICAL INSTITUTE
Toronto, Ontario
Nominated by:
Katrina Samson
Appleby College
Oakville, Ontario
Nominated by:
Sharonne Starkman
Langstaff Secondary School
Richmond Hill, Ontario
Nominated by:
Trevor Beals
GILBERT PLAINS COLLEGIATE
Gilbert Plains, Manitoba
Nominated by:
Kimberley Swanson
GEORGETOWN DISTRICT HIGH SCHOOL
GEORGETOWN, Ontario
Nominated by:
Trina McKinnon-Gelinas
IROQUOIS FALLS SECONDARY SCHOOL
IROQUOIS FALLS, Ontario
Nominated by:
WENDY HIGENBOTTAM
Sir Charles Tupper Secondary
vancouver, British Columbia
Nominated by:
Cherie Borden
Citadel High School
Halifax, Nova Scotia
Nominated by:
Angela Hill
COUNTY CENTRAL
VULCAN, Alberta
Nominated by:
Pierrette Timshel
École communautaire Réal-Bérard
St-Pierre-Jolys, Manitoba
Nominated by:
Paulo Sarmento
L.A. MATHESON SECONDARY SCHOOL
Surrey, British Columbia
Nominated by:
Barbara Yearwood
Crofton House School
Vancouver, British Columbia
Nominated by:
Colleen Dunkley
J.H. PICARD SCHOOL
EDMONTON, Alberta
Nominated by:
Louise Baldacchino
CENTRAL TECHNICAL SCHOOL
TORONTO, Ontario
Nominated by:
Doug Chester
JASPER PLACE HIGH SCHOOL
EDMONTON, Alberta
Nominated by:
Jyoti Nagpal
Westmount
Hamilton, Ontario
Nominated by:
Arlene Merkley
St. Joseph's Catholic High School
Barrie, Ontario
Nominated by:
Rhonda Horvath
DR. MARTIN LEBOLDUS HIGH SCHOOL
REGINA, Saskatchewan
Nominated by:
Lisa Ulinder
Sentinel Secondary
West Vancouver, British Columbia
Nominated by:
Janet Stewart
THOMAS A BLAKELOCK HIGH SCHOOL
OAKVILLE, Ontario
Nominated by:
Doug Checkley
Chinook High School
Lethbridge, Alberta
Nominated by:
Tammy Ough
Terry Fox Secondary
Port Coquitlam, British Columbia
Nominated by:
Trina Kokoski
Oromocto High School
Oromocto, New Brunswick
Nominated by:
Jim Pearce
Mission Middle Secondary
Mission, British Columbia
Nominated by:
James Hibbs
BOTWOOD COLLEGIATE
BOTWOOD, Newfoundland
Nominated by:
George Armstrong
Horton High School
R.R. 1 Wolfville, Nova Scotia
Queen's University
Nominated by:
Ryan Johnson
Davidson School
Davidson, Saskatchewan
Nominated by:
Michelle Lefolii
Abelard Centre for Education
Toronto, Ontario
York University
Nominated by:
Lisa Verge
Notre Dame Catholic High School
Carleton Place, Ontario
Nominated by:
Allison Burt
Brooks Secondary School
Powell River, British Columbia
Nominated by:
Cate Lever
Hants East Rural High School
Milford, Nova Scotia
Nominated by:
Shannon Alexander
Centennial Secondary School
Belleville, Ontario
Nominated by:
Kate Stringer
NEW GERMANY RURAL HIGH SCHOOL
New Germany, Nova Scotia
Nominated by:
Janice Schaffer
Bassano School
Bassano, Alberta
Nominated by:
Josy Renaud
Henry Wise Wood
Calgary, Alberta
Nominated by:
Jennifer Boin
St. Joseph's Catholic High School
St. Thomas, Ontario
Nominated by:
Linda Reid
Belanger Memorial
Doyles, Newfoundland