2016 Schulich Leader Nominees - l

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Nominated by:
Ivana Slongo
St Patrick High School
Thunder Bay, Ontario
Nominated by:
Annique Keating
École secondaire catholique Pierre-Savard
OTTAWA, Ontario
Nominated by:
Luc Gingras
Cégep de l'Abitibi-Témiscamingue - Campus de Rouyn-Noranda
Rouyn-Noranda, Quebec
Nominated by:
Manon Rainville
Cégep de Granby
Granby, Quebec
Nominated by:
Karin Meyerhans
Institute of Food Technology (ITA) Campus Saint-Hyacinthe
Saint-Hyacinthe, Quebec
Nominated by:
Jason Lewis
JMA Armstrong High School
Salisbury, New Brunswick
Nominated by:
Christine Lamarche
École secondaire catholique l'Horizon
Val Caron, Ontario
Nominated by:
Albert Mann
BRITANNIA SECONDARY SCHOOL
VANCOUVER, British Columbia
Nominated by:
Lynnette Coish
Roncalli Central High
Avondale, Newfoundland
Nominated by:
Cathy Klie
Galt Collegiate
Cambridge, Ontario
Nominated by:
Normande Bérubé
Cégep de Rimouski
Rimouski, Quebec
Nominated by:
Marc Vezina
ECOLE ENTRE LACS
PENTICTON, British Columbia
Nominated by:
Frank DeRose
St. Elizabeth Catholic High School
Thornhill, Ontario
Nominated by:
Charlene Amlinger
Jean Vanier Catholic Secondary School
Milton, Ontario
Nominated by:
Susan Rutters
Russell High School
Russell, Ontario
Nominated by:
Ariane Gavelin
Valleyview
Kamloops, British Columbia
Nominated by:
Meta Rapin
St.Mary High School
Prince Albert, Saskatchewan
Nominated by:
Mark Tuohy
Bishop Allen Academy
Toronto, Ontario
McMaster University
Nominated by:
Kathleen Scheu
RYLEY SCHOOL
RYLEY, Alberta
Nominated by:
Francois Bolduc
CEGEP de Drummondville
Drummondville, Quebec
Nominated by:
Christina Watton
QUEEN ELIZABETH REGIONAL HIGH SCHOOL
CONCEPTION BAY SOUTH, Newfoundland
Nominated by:
Matthew Bowie
Ridley College
St. Catharines, Ontario
Nominated by:
Susan Witwicki
Father Lacombe High School
Calgary, Alberta
Nominated by:
Joanne Maffenbeier
St. Boniface Diocesan High School
Winnipeg, Manitoba
Nominated by:
Andrée Goulet
Collège François-Xavier-Garneau
Québec, Quebec
Nominated by:
Jude Byrne
Bishop's College School
Sherbrooke, Quebec
Nominated by:
Hélène St-Amand
École secondaire catholique Renaissance
Aurora, Ontario
Nominated by:
Ian Carswell
St. John's Kilmarnock School
Breslau, Ontario
Nominated by:
Scott Alexander
Oak Bay Secondary
Victoria, British Columbia
University of Victoria
Nominated by:
Brad MacDonald
Simonds High School
Saint John, New Brunswick
Nominated by:
Wendy Cole
Westmount Charter School
Calgary, Alberta
Nominated by:
Shelley Kofluk
M.E. LAZERTE SCHOOL
EDMONTON, Alberta
Nominated by:
Edward Ojala
Atikokan High School
Atikokan, Alberta
University of Manitoba
Nominated by:
Marie-Claude Laroche
École Maurice-Lavallée
Edmonton, Alberta
Nominated by:
Stephane Richard
ECOLE ROSE-DES-VENTS
GREENWOOD, Nova Scotia
Nominated by:
CHRISTINA WHITE
MEALY MOUNTAIN COLLEGIATE
HAPPY VALLEY-GOOSE BAY, Newfoundland
Nominated by:
Kenny Kwan
Burnaby South Secondary
Burnaby, British Columbia
Nominated by:
Dominique Rochefort
Collège Jean-de-Brébeuf
Montréal, Quebec
Nominated by:
STEVE TSIMIKALIS
TORONTO PREP SCHOOL
TORONTO, Ontario
Nominated by:
Franca Tasciotti
PHILIP POCOCK SCHOOL
MISSISSAUGA, Ontario
Nominated by:
Jennifer Loukes
CLAREMONT SECONDARY SCHOOL
VICTORIA, British Columbia
Nominated by:
Rupi Gill
PALMER SECONDARY SCHOOL
RICHMOND, British Columbia